Americké ministerstvo financí v pátek zveřejnilo jména osmnácti ruských občanů, kteří figurují v takzvaném Magnitského seznamu osob vystavených sankcím. Oproti očekávání v seznamu nejsou žádné veřejně známé osoby ani politikové blízcí nejbližšímu kremelskému vedení. Moskva již dříve Washington předem varovala, že zveřejnění seznamu bude mít negativní dopad na rusko-americké vztahy.

"Vznik jakýchkoli seznamů bude mít nepochybně vliv na bilaterální rusko-americké vztahy," napsal deník BBC reakci mluvčího prezidenta Putina Dmitry Peskov.

Seznam nese jméno právníka Sergeje Magnitského, který byl v roce 2008 zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. Magnitskij o rok později za nevyjasněných okolností zemřel v moskevské vazební věznici.

Šestnáct z osmnácti osob zařazených do seznamu podle amerických činitelů bezprostředně souvisí s Magnitského kauzou. Jde údajně hlavně o policisty, vyšetřovatele a prokurátory. Případem se v Rusku zabývaly soudy, ale nikdo za smrt Magnitského nebyl potrestán.

Dvě jména, Leča Bogatirov a Kazbek Dukuzov, patří podle ruských médií čečenským policistům, kteří se dopustili porušování lidských práv. Osoby zařazené do seznamu nesmějí dostat americká vstupní víza a jejich případná aktiva v amerických bankách úřady zablokují.

 

Podle spekulací, které se v minulých dnech objevovaly v americkém i ruském tisku, se měli do seznamu dostat i veřejně známí lidé či politici z okolí prezidenta Vladimira Putina. Nejčastěji se hovořilo o čečenském vládci Ramzanu Kadyrovovi, šéfovi ruských vyšetřovatelů Alexandru Bastrykinovi nebo generálním prokurátorovi Juriji Čajkovi. Nikdo z nich ale v seznamu není.

Lidem ze seznamu bude zmrazen jejich americký účet a budou přidáni na soupis lidí, kterým Američani odmítnou vstoupit do USA. Některé evropské státy přijaly podobná opatření.

Reakce Ruska proti seznamu

Americký Kongres schválil sankční Magnitského zákon loni v prosinci. V Rusku vyvolal tento krok velké pobouření a volání po odvetě. Státní duma nakonec zakázala adopce ruských dětí v amerických rodinách, součástí odvety se staly i razie proti nevládním organizacím působícím v Rusku, které využívají západní granty.

Ve vyhrocené protiamerické atmosféře někteří vysocí funkcionáři vládnoucí strany Jednotné Rusko veřejně prohlašovali, že by si kladli za čest, kdyby se jejich jméno v sankčním seznamu USA ocitlo.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že za následky Magnitského seznamu ponese plnou odpovědnost Washington. Moskva dala najevo, že zareaguje stejným protiopatřením. Podle médií ruští diplomaté v minulých týdnech aktivně shromažďovali jména Američanů, kteří by se mohli stát vhodným terčem pro ruskou odvetu.

Všechna ruská média si dnes ale povšimla, že americké úřady se postihu zvučnějších ruských jmen vyhnuly. Analytici nevylučují, že ruská odpověď by v důsledku toho nemusela být nijak dramatická. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov prohlásil, že Američané projevili zdrženlivost a "nevydali se cestou politického konfliktu s Moskvou".