Celá čtvrtina mladých Španělů nedokončí svá studia. V České republice jich je jen 5,5 procenta, což je výrazně pod unijním průměrem. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat). Celkově ale mladých Evropanů, kteří předčasně opouštějí školu, ubývá.

V roce 2011 upustilo od studia na střední škole 13,5 procenta mladých. Loni to bylo o něco méně – 12,8 procenta. Nejnižšími čísly se mohou pochlubit země jako Česká republika, Polsko, Slovensko či Slovinsko, které se pohybují pod šesti procenty.

Naopak jižní část Evropy leží na druhém konci pomyslného žebříčku – Španělsko s 25 procenty, Portugalsko s 21 procenty, Malta s 23 procenty a Itálie s 18 procenty.

Tyto statistiky jsou důležité vzhledem k tomu, že předčasný odchod ze školy mívá často i sociálně ekonomický dopad, poznamenávají odborníci. Mladí, kteří nedostudovali, bývají častěji nezaměstnaní, mohou se stát závislými na drogách či alkoholu anebo se u nich mohou v budoucnosti objevit nějaké fyzické či psychické problémy.

Evropská unie nyní usiluje o to, aby se ve všech státech sedmadvacítky do roku 2020 pohybovala tato hodnota pod deseti procenty. Eurokomisařka pro vzdělání, kulturu a mládež Andrulla Vassiliuová je s nynějšími statistikami spokojena, nicméně jak dodává: "Stále je co zlepšovat."

"Pracovní místa budou v budoucnosti vyžadovat vyšší kvalifikaci. Tyto údaje ukazují, že si to mladí lidé uvědomují a chtějí své vzdělání dokončit," citovala eurokomisařku agentura Reuters.

Údaje Eurostatu rovněž ukázaly, že mnohem více ze školy předčasně odcházejí chlapci. Je jich v celkovém srovnání o 24 procent více než dívek. Například na Kypru připadá na 42 dívek, které školu opustí, 100 chlapců. V Bulharsku pak naopak panuje opačný trend - na 100 odcházejících chlapců připadá 107 dívek.