Série velkých retrospektiv Stanislava Kolíbala, Karla Malicha, Huga Demartiniho a nyní Radka Kratiny jako by napovídala, že přišel čas pro docenění české výtvarné tvorby s prvky abstrakce, konstruktivismu a geometrie. Kratina, který zemřel před čtrnácti lety, byl relativně nejméně známý z jmenovaných. Však také teprve nyní, k výstavě v pražském Domě U Kamenného zvonu, vychází i souborný katalog jeho tvorby.

Expozice je řešena chronologicky a vede návštěvníky umělcovým dílem od raných plastik, dokonce ještě figurativních, koláží a strukturálních reliéfů až k pozdním vrcholným dílům z kovu. Olejové "struktury" z šedesátých let ještě nehlásily mimořádný talent. Zajímavější však bylo výtvarníkovo umanuté vtahování všedních předmětů do grafické tvorby. Bylo to vtahování doslova - Kratina si ve svém pražském sídlištním bytě vyrobil jednoduchý lis z ruční ždímačky a nechal jím projíždět všechno možné od kuchyňské drátěnky až po těstovinová písmenka obalená v tiskařské černi. Hravost se pak stala ústředním prvkem tvorby.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.