Rekordních 12 500 běžců se v sobotu v poledne vydalo na trať Pražského půlmaratonu. Závod odstartoval ve 12:00 z náměstí Jana Palacha.

Hlavní hvězdou závoda je světový rekordman Zersenay Tadese z Eritreje vyhrál v čase 1:00:10. Porazil svého krajana Amanuela Mesela, třetí místo obsadil třiačtyřicetiletý Keňan John Kipsang.

Nejrychlejším Čechem byl osmnáctý Jiří Homoláč, závod žen vyhrála Keňanka Gladys Cheronová v traťovém rekordu 1:06:47. Druhá skončila další z favoritek Degefaová, která ztratila na vítězku 25 sekund. Třetí místo obsadila další keňská vytrvalkyně Isabela Ochichiová (1:09:21).

Tadese potvrdil roli favorita a do cíle přiběhl jako první, byť těsně. "V noci jsem dostal nějakou rýmu, lehce jsem onemocněl, takže jsem se dnes vůbec necítil ideálně," prohlásil Tadese v cíli v rozhovoru pro Českou televizi. "Měl jsem těžké nohy, moc to nešlo, takže za těch okolností musím být za ten výsledek a vítězství rád," uvedl muž, jehož rekord má hodnotu 58:23 minuty.

Na startu se objevila také řada známých tváří. Již potřetí běžel Pražský půlmaraton bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd, premiéra naopak čekala stříbrného olympijského medailistu ve vodním slalomu Vavřince Hradilka. Jako tradiční účastník pražských běhů startuje Jan Pirk, věhlasný kardiochirurg. Vedle něj se na start postavil i jeho pacient s transplantovaným srdcem Aleš Tvrdý.

Svého favorita můžete na mapě sledovat online zde.