Rumunsko omezí podporu dosavadních obnovitelných zdrojů i subvencí pro nové projekty "zelených" zdrojů elektrické energie. Dotkne se to české elektrárenské společnosti ČEZ, která má v Rumunsku velký větrný park.

Navíc nyní kvůli špatnému stavu energetické sítě musí odpojovat větrné a solární elektrárny v Bulharsku.

Mluvčí ČEZ na to agentuře Bloomberg řekl, že s další expanzí v tomto oboru se firma místo Rumunska zaměří na Polsko.

Rumunská vláda počátkem týdne rozhodla, že od tohoto července s platností do roku 2018 omezí subvence producentům větrné energie na polovinu a u solární energie to bude do roku 2017 o třetinu. Ve čtvrtek pak uvedla, že od příštího roku sníží subvence pro nové větrné zdroje o čtvrtinu a pro fotovoltaiku o polovinu.

Bukurešť omezuje nákladnou podporu samostatně neživotaschopným obnovitelným zdrojům podobně, jako to už udělala řada evropských zemí včetně Česka v zájmu zmírnění růstu cen elektřiny pro spotřebitele. Za současného systému jsou investoři "nadměrně kompenzováni", a je nutné to omezit, řekla Bloombergu ředitelka rumunského regulačního energetického úřadu Maria Manicutová.

"Otázka další expanze v Rumunsku je stále ve fázi hypotéz a my jsme se nyní rozhodli zaměřit se místo toho na polský trh," sdělil Bloombergu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ má v Rumunsku větrný park Fantanele a Cogealac o instalovaném výkonu 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur. Podnik v říjnu uvedl, že jedná v zemi o dalších projektech o celkovém výkonu 1000 MW. V únoru to ale firma revidovala na 300 MW s odkazem na nejistotu ohledně budoucí státní podpory. V Polsku má ČEZ v plánu vybudovat větrné farmy o výkonu 760 MW.

Problémy se sítí v Bulharsku

ČEZ navíc nyní odpojuje fotovoltaické a větrné parky v Bulharsku. Provozovatel bulharské elektrické sítě nařídil ČEZ a rakouské EVN odpojit obnovitelné zdroje energie na západě a jihozápadě Bulharska. Cílem těchto opatření je zajištění rovnováhy energetického systému země. V zemi podle odborníků hrozí nerovnováha mezi objemem vyráběné elektřiny a její spotřebou.

Podle odhadů se odběr elektřiny v poslední době v Bulharsku snížil nejméně o sedm procent. Podílí se na tom nižší výkon bulharské ekonomiky a nižší odběr domácností. Na rozdíl od minulých let navíc Bulharsko elektřinu nevyváží, protože s poklesem se potýká i sousední Řecko. Opatření na omezení výroby elektřiny mají být pouze dočasná.

ČEZ podle svých slov rovněž nadále zůstává v pohotovosti a je připraven v příštích dnech odpojit další vodní elektrárny.