Japonská strojírenská společnost Mitsubishi Heavy Industries a francouzská jaderná skupina Areva získaly zakázku na stavbu druhé jaderné elektrárny v Turecku. Napsal to japonský list Nikkei, který se odvolává na své zdroje.

Hodnota projektu se odhaduje na více než 22 miliard dolarů (téměř 443 miliard Kč). Činitel turecké vlády však řekl, že o stavbě elektrárny se stále jedná, a to s Japonskem a také s Čínou.

Stavba turecké jaderné elektrárny v Sinopu u Černého moře má začít v roce 2017. První z celkem čtyř reaktorů by měl zahájit provoz do roku 2023.

Zařízení bude provozovat francouzská společnost GDF Suez, tvrdí se v článku japonského listu, podle nějž by se premiéři Japonska a Turecka na začátku května měli dohodnout na spolupráci. Díky ní by konsorcium Arevy a Mitsubishi získalo exkluzivní právo na jednání s Tureckem.

O stavbě elektrárny v Sinopu Ankara jednala i s kanadskými, čínskými a jihokorejskými podniky. Turecký ministr energetiky ve čtvrtek ale podle agentury Reuters řekl, že Jižní Korea už z výběrového řízení odstoupila. Jednání s Čínou a Japonskem prý pokračují.

Turecko hodlá v příštích deseti letech postavit několik jaderných elektráren, aby snížilo závislost na dovozu ropy a zemního plynu. První tureckou jadernou elektrárnu postaví ruský Rosatom, výstavba by měla začít v polovině roku 2015.

Areva se ucházela o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín, společnost ČEZ ji však loni z tendru vyřadila. Rozhodnutí později potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Francouzská společnost proti rozhodnutí podala rozklad.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru