STUDIE

Němečtí výrobci automobilů si v uplynulých deseti letech vedli lépe než jejich zahraniční konkurenti. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Ernst & Young. Tržby německých automobilek totiž za posledních deset let vzrostly o 78 procent, zatímco tržby japonských konkurentů se za stejnou dobu podle studie zvýšily pouze o 23 procent. Automobilky v ostatních evropských zemích i v Severní Americe si vedly ještě hůř. Evropským výrobcům totiž tržby klesly o sedm procent, zatímco v USA se propadly dokonce o 15 procent, uvádí studie, ze které cituje agentura DPA. Německým automobilkám se dařilo rovněž z hlediska ziskovosti; provozní zisky se ve sledovaném období zvýšily o 281 procent. Americké automobilky zaznamenaly nárůst zisků o 131 procent, zisky japonských konkurentů se ale snížily o osm procent a zisky ostatních evropských automobilek se propadly o 113 %. Byly tedy ve ztrátě.

HRY

Finské firmě Rovio Entertainment, která vytvořila populární elektronickou hru Angry Birds (naštvaní ptáci), loni stoupl zisk o více než 55 procent na 55,5 milionu eur (asi 1,4 miliardy korun). Tržby vzrostly na více než dvojnásobek. Firmě pomohly nové hry a také zájem o zboží s tematikou ptáků a jejich nepřátel, zelených prasat. Tržby se loni zvýšily na 152,2 milionu z předloňských 75,6 milionu eur. Firma loni uvedla na trh čtyři velké hry a jeden animovaný seriál. Značka expanduje i do dalších oblastí, včetně plyšových hraček. Od prosince 2009, kdy byla vydána první verze Angry Birds, již bylo staženo asi 1,7 miliardy kopií.

TECHNOLOGIE

Apple, americká technologická společnost, v letošním roce uvede na trh vlastní televizory iTV s úhlopříčkou 150 centimetrů. Jejich cena by měla činit 1500 až 2500 dolarů (zhruba 30 000 až 50 000 Kč). S odkazem na asijské dodavatele Applu to včera řekl analytik Brian White ze společnosti Topeka Capital Markets. Pro ovládání televizoru bude firma podle analytika nabízet zařízení podobné prstenu, jehož název bude iRing. Díky tomu budou uživatelé schopni obrazovku ovládat ukazováním prstem.

ENERGETIKA

Výstavba dvou nových reaktorů slovenské jaderné elektrárny Mochovce bude stát 3,8 miliardy eur, což je o 700 milionů více, než se předpokládalo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na slovenský server sme.sk. Podle serveru jsou podmínky výstavby součástí memoranda, které vládě předloží ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Dodatečné náklady se zaplatí z dividend, kterých se vzdají akcionáři Slovenské elektrárne, provozovatele elektrárny.

BANKY

Bývalý obchodník americké banky Goldman Sachs Matthew Marshall Taylor (34) se včera u soudu přiznal ke zpronevěře. Regulační orgány jej loni obvinily, že svého bývalého zaměstnavatele v roce 2007 připravil neoprávněnými transakcemi o více než 118 milionů USD. Soudce ale uvedl, že americká vláda činí Taylora odpovědným pouze za škody v rozsahu 2,5 milionu dolarů. I tak mu ale hrozí až 20 let vězení. Taylor přiznal, že desetinásobně překročil povolené obchodní limity. Chtěl tak dosáhnout zisku, který by mu zajistil vyšší odměny a pomohl by mu vylepšit si pověst. Rozsudek bude vynesen 19. července.

STAHOVÁNÍ VOZŮ

Jihokorejské automobilky Hyundai a Kia svolávají v USA téměř 1,9 milionu vozů k opravě problémů souvisejících s airbagy a brzdovými světly. Oznámil to včera Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu.

DAŇOVÉ ÚNIKY

Austrálie chce zamezit možným daňovým únikům ze strany nadnárodních korporací. Obří podniky jako Google nebo Apple hodlá přimět k tomu, aby zveřejňovaly podrobnosti o odvodech daní. Podniky v Austrálii platí 30procentní daň z příjmů. V Irsku je to 12,5 procenta. Nadnárodní společnosti se v Austrálii potýkaly s kritikou, že příjmy přesouvají do zemí, kde jsou nižší sazby daní. Australské úřady nyní zveřejnily opatření, podle nichž by asi 2000 velkých a nadnárodních podniků s ročními příjmy nejméně 100 milionů australských dolarů (asi 2,1 miliardy korun) mělo povinnost poskytnout detailní informace o daňových odvodech k dalšímu zveřejnění.