MEXIKO, NOVÁ HVĚZDA LATINSKÉ AMERIKY

Mexiko vystupuje ze stínu dalšího latinskoamerického obra Brazílie. Mexická ekonomika v minulém roce vzrostla meziročně o téměř čtyři procenta. Tento trend přilákal množství zahraničních investorů, kteří v prvních devíti měsících roku 2012 do mexických akcií a dluhopisů investovali 57 miliard dolarů, což je pětkrát více než v Brazílii.

Mexiku se podařilo vstoupit do nového roku s nízkou inflací a úrokovými sazbami spolu s rekordně vysokými devizovými rezervami. Na atraktivitě získalo také díky změnám a rostoucím mzdám v asijských zemích, a stává se proto velmi zajímavou oblastí pro výrobní a exportní základny, a to i díky své blízkosti k latinskoamerickým trhům. Z toho těží především automobilový průmysl, kdy například automobilka Mazda investuje do rozšíření výroby 650 milionů dolarů, aby do roku 2016 zvýšila výrobu automobilů na 230 tisíc vozů ročně.

Podle ekonomů by se tak Mexiko v případě, že by prošly daňové reformy, reformy v oblasti hospodářské politiky a reformy právního systému a vzdělávaní, mohlo zařadit k nejslibnějším světovým trhům s možným růstem ekonomiky až šest procent ročně.

PLÁNOVANÉ REFORMY V MEXICKÉM ENERGETICKÉM SEKTORU

Jednou ze zásadních strukturálních změn v mexické ekonomice je dlouho očekávaná reforma energetického sektoru, respektive ropného průmyslu, kterou chce prosadit nový prezident PeĂ-a Nieto. Mexiko má snad nejuzavřenější ropný sektor na světě, který je v rukou státního monopolu Pemex, jenž má ústavně zakázán vstup do joint-ventures a jiná partnerství se soukromým sektorem. Dlouhodobé nedostatečné investice vedly k poklesu produkce ropy na 2,6 milionu barelů denně z 3,4 milionu v roce 2004, přičemž Mexiko má zásoby ropy srovnatelné s Kuvajtem. V případě, že by reformy prošly kongresem, se dá očekávat zvýšený zájem investorů, protože ropní obři jako ExxonMobil a Royal Dutch Shell už teď prohlásili, že jsou v takovém případě připraveni v Mexiku investovat.

TURECKO REKORDNÍM EXPORTÉREM

Podle prohlášení ministra pro ekonomii Zafera Caglayana turecký vývoz stoupl o 5,6 procenta v únoru 2013 na 11,6 miliardy dolarů, přičemž v posledních 12 měsících dosáhl vývoz rekordní hodnoty 153,6 miliardy dolarů. Mezi hlavní obchodní partnery patřilo v únoru Německo (1,07 miliardy dolarů), následované Irákem (844 milionů dolarů), Spojeným královstvím (665 milionů dolarů), Ruskem (591 milionů dolarů) a Itálií (569 milionů dolarů). Z nastaveného trendu se dá odhadovat, že největším partnerem v budoucnu bude Irák, který již ve struktuře vývozu nahradil Itálii. Nyní je do Iráku vyváženo zhruba 30 procent tureckého zboží. Tato tendence odpovídá obecné snaze Turecka diverzifikovat export tak, aby byla země méně závislá na evropských trzích.

BARMA NA CESTĚ K ROZSÁHLÝM EKONOMICKÝM REFORMÁM

Podle ekonoma Mezinárodního měnového fondu Anoopa Singha prošla Barma v posledních dvou letech dramatickými změnami. Politické a ekonomické reformy umožnily uvolnění sankcí Spojených států vůči Barmě, důsledkem je zvýšený zájem amerických investorů. Například PepsiCo, Coca-Cola, GE, Caterpillar a dánský pivovar Carlsberg zde nedávno podepsaly licenční smlouvy o distribuci. Tento trend následovaly i další západní firmy. Uvolnění nastává i v bankovním sektoru, kdy americké ministerstvo financí v nejbližší době vydá licenci pro čtyři největší barmské banky, umožňující americkým firmám a občanům s nimi obchodovat. Společnosti Visa a MasterCard už na trh vstoupily a získaly přístup ke vznikající síti bankomatů v partnerství s vybranými bankami.


Zuzana Synková
centrum informačních služeb, CzechTrade



ilustrační foto: Shutterstock