Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová ČTK informovala o tom, že do pondělí 25. března přijaly finanční úřady zhruba 800 tisíc přiznání daně z příjmu fyzických osob.

Ze statistik vyplývá, že to je zatím o 56 tisíc přiznání méně, než loni za stejné období. Podle odhadů Finanční správy letos lidé odevzdají asi 1,96 milionu daňových přiznání, loni to bylo necelých 1,9 milionu.

Finanční správa přitom očekává, že v základní lhůtě podá přiznání k dani z příjmů kolem 1,3 milionu fyzických osob. "Odhadujeme, že dalších minimálně 660.000 fyzických osob následně ještě podá daňové přiznání v prodloužené lhůtě, tedy do 1. července 2013," uvedla Homolová.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 2. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. K vyplnění svého přiznání mohou čtenáři IHNED.CZ využít i níže vloženého formuláře.

V případě, že poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů, finanční úřad automaticky ze zákona přistupuje k výpočtu pokuty. Pokud ale vypočtená pokuta nedosáhne výše 200 korun, úřad ji nepředepíše a neplatí se.

Stejně jako každý rok Finanční správa rozšířila v souvislosti s daňovými přiznáními úřední hodiny na finančních úřadech. Všechny finanční úřady a jejich územní pracoviště jsou otevřeny od 25. března do 2. dubna v pracovních dnech od 8:00 do 18:00 hodin. V sobotu 30. března pak budou od 8:00 do 12:00 hodin přebírat daňová přiznání všechny finanční úřady ve svých sídlech a ta územní pracoviště, která se nachází v bývalých okresních městech.

Homolová upozornila, že od čtvrtečního dopoledne budou zveřejněny všechny adresy finančních úřadů a územních pracovišť, kde lze podat daňové přiznání v sobotu, na webových stránkách finanční správy

Vedle toho úřady vybírají daňová přiznání i mimo své obvyklé úřadovny, v některých obcích. Seznam obcí, termíny i přesné adresy míst jsou zveřejněny na internetových stránkách Finanční správy.

 Srovnání penzijního připojištění


Jednoduše a online porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete penzijní připojištění s tím nejvýhodnějším.  >> Spočítat penzijní připojištění


 

Lidé mají standardně k dispozici více způsobů jak podat daňové přiznání. Mohou formulář zaslat poštou, donést na finanční úřad nebo podat přes internet. Například elektronické podání daňových přiznání na internetových stránkách Finanční správy umožní elektronicky vyplnit jakýkoliv formulář daňového přiznání včetně kontroly správnosti propočtu.

Navíc je možné vyplněné daňové přiznání zaslat elektronicky na finanční úřad, a to buď prostřednictvím daňového portálu nebo datové schránky. Zůstává i možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru