Sberbank oficiálně uvedla svoji značku na český a evropský bankovní trh. Třetí největší banka v Evropě, funguje v České republice pod značkou Sberbank CZ od konce února. Vznikla po úspěšné akvizici Volksbank International v loňském roce. Česko chce banka využít jako odrazový můstek pro další mezinárodní expanzi.

„Jsme jediná ruská banka v ČR, jsme proto jedinou jasnou volbou pro firmy obchodující s rusky mluvícími zeměmi," řekl  na středeční tiskové konferenci banky Herman Gref, generální ředitel a předseda představenstva Sberbank Rusko.

Předseda představenstva Sberbank CZ Libor Holub doplnil, že chce do roku 2016 zdvojnásobit tržní podíl banky v Česku na zhruba 4 až 5 %. Dopomoci by k tomu měla právě větší orientace na rusky hovořící klienty a velké korporace, které svůj byznys směřují právě do Ruska. 

„V prvním roce po akvizici jsme se zaměřili na integraci a sladění interních procesů s našim novým vlastníkem. Pokud jde o obchodní oblast, rozšířili jsme tým firemních bankéřů pro segment velkých korporací a syndikovaných úvěrů, zprovoznili jsme také nové oddělení zaměřené na exportní byznys, což nám umožňuje financovat zahraniční obchod a získávat nové klienty,“ doplnil Holub.

Sberbank se chce zaměřit na financování rusko-českých obchodů. Zároveň hodlá podpořit ruské investice v Česku. Po roce od dokončení akvizice Volksbank proto podnikla další krok k podpoře českého exportu a podepsala memorandum o vzájemné spolupráci s Českou exportní bankou.

Již v roce 2012 podepsala podobnou smlouvu se státní Exportní a garanční pojišťovací společností EGAP. Strategickým cílem Sberbank je vytvářet do tří let 5-7 % čistého zisku z mezinárodních operací.

Sberbank vlastní bankovní síť v České republice po akvizici poboček Volksbank. Dohoda o prodeji banky byla podepsána v únoru roku 2012, pod značkou Sberbank vystupuje banka na českém trhu od konce letošního února. Při této příležitosti otevřela již pod značkou Sberbank novou vlajkovou pobočku v ulici Na Příkopě v Praze.

Kromě rozsáhlých investic do rekonstrukce poboček v Česku, které by se měly pohybovat v desítkách milionů Kč, si banka stanovila za cíl přinést do bankovnictví další technologické inovace. V dubnu pak představí upravené produkty a služby, kterými chce oslovovat klienty.

Páteční Hospodářské noviny přinesou velký rozhovor se šéfem Sberbank Hermanem Grefem.

ctete patek
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru