Finské skupině Värttinä se podařilo navázat s českým publikem obzvlášť vřelý vztah. Její vůbec první koncert proběhl roku 1999 na festivalu ET Jam, později vystoupila na Colours of Ostrava či v televizním pořadu Noc s Andělem. Nyní 22. března zahraje ve vsetínském Domě kultury a o den později v pražské Akropoli.

Tuzemskou oblibu Värttiny lze snadno dešifrovat. I když mezi Čechy a Finy existují skryté paralely, skupina formátu Värttinä u nás chybí. Finsko přitom leží na podobně riskantním geopolitickém rozhraní, jeho území bylo střídavě pod ruskou a švédskou nadvládou, a také samostatnost Finové vyhlásili dokonce rok před vznikem Československa. O podobnosti tedy nouze není.

O kolizi kultur vypovídá název skupiny: slovo värttinä se totiž nápadně podobá ruskému věretěno. Archaický symbol ženských prací, tedy vřeteno, skupina posunula do zcela jiné polohy, než jakou měl v příběhu o Šípkové Růžence. Finové a především Finky ke svým tradicím přistupují s razancí, a tak namísto pasivních princezen nastoupily divoženky. Například Paddy Moloney z irské skupiny Chieftains tvrdí, že když poprvé slyšel zpěvačky z Värttinä, naskočila mu husí kůže.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se