Není na tom ale nic skandálního. Linet jen jako jedna z mála českých firem důsledně pracuje s databázemi celosvětových patentů. Nejznámější je veřejně přístupná databáze Espacenet, na níž je k dispozici na 80 miliónů objevů a technických řešení nashromážděných za posledních sto let. Dá se jimi legálně inspirovat a vydělat na nich.


Důkazem je Vitalmonitor - do lůžka integrovaný systém pro sledování dechu, tepu a pohybů pacienta, který se v seznamu patentů ocitl už před více než čtvrt stoletím.


Michal Jordán„Na nákresu z roku 1985 byl pacient zavřený v jakémsi sarkofágu a byl kontrolován díky snímání zesílených mechanických kmitů těla, vyvolaných tím, jak srdce vypuzuje krev aortou. V té době na to ale ještě nebyla technika připravena,“ říká Michal Jordán, manažer pro duševní vlastnictví a inovace společnosti Linet. Dnešní možnosti jsou mnohem dále. „Původní princip jsme v podstatě použili v našem lůžku. Bez toho, abyste na pacienta připojili jediný kabel, jen tím, že si lehne na postel, umíme zjistit, zda dýchá, jak bije jeho srdce, zda se mu nezvyšuje tepová frekvence a podobně,“ říká Jordán.


Oddělení, jež Michal Jordán v Linetu vede, je v českých firmách ojedinělé. Jeho tým nejen hledá inspiraci pro inovace, nové objevy, ale hlídá i nápady konkurence a to, zda firma nepracuje na něčem, co už má třeba patentována její konkurence. „Říká se, že v těch patentech je obsaženo až osmdesát procent technického vědění lidstva, čemuž věřím,“ říká Jordán a nabízí tím důležitou inspiraci i pro ostatní tuzemské firmy. „Kdo dnes začíná něco vyvíjet a nepodívá se nejprve na Espacenet, dělá velkou chybu,“ podotýká.


Podle zkušenosti předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Kratochvíla však čeští podnikatelé, vědci a vývojáři s patentovou databází prakticky vůbec nepracují. Nechávají tak ležet ladem doslova desítky miliónů zajímavých technických řešení a nápadů. „Na našem území je chráněno méně než třicet tisíc řešení, za jejichž použití by musel podnikatel zaplatit. Zbytek je ale volně a zdarma k použití,“ zdůraznil Kratochvíl v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Obalka Ekonom 122013Více najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom, který přináší velké téma o znovuobjevených vynálezech: Chcete inovace? Opisujte!

Související