Hokejisté Plzně vyhráli čtvrté čtvrtfinále na ledě Litvínova 4:3 po samostatných nájezdech a vyrovnali stav série na 2:2. Severočeši nezvládli rozhodující rozstřel poprvé v sezoně, v předešlých sedmi případech vyhráli. Utkání rozhodl Nicholas Johnson, který se postara i o první plzeňský gól. Čtvrtfinále pokračuje v sobotu v Plzni.

V sestavě Indiánů chyběli oproti předešlému zápasu obránci Havíř a Jeřábek a jejich spoluhráči hned na začátku prošli zatěžkávací zkouškou. Domácí měli výhody přesilových her, 40 sekund hráli dokonce v pěti proti třem. Otevřít skóre se ale Severočechům nepodařilo, Mazanec všechny pokusy soupeře zlikvidoval.

Hned tři početní výhody si následně zahráli hosté, ale gól rovněž nedali. Pozorný Francouz navazoval na předchozí výborný výkon, kdy ani jednou neinkasoval. Poradil si i se samostatnou akcí Kováře v závěrečné minutě první třetiny.

Západočeši byli aktivní i na začátku druhé části, Kratěna s Kovářem ale akci přesně nezakončili. Při následující přesilovce se Francouz vyznamenal proti Kovářově dorážce. Poté přišly nebezpečné situace ze strany domácích, otevřít skóre mohl Posmyk, ale neuspěl stejně jako Lukeš nebo v početní výhodě Ručinský s Majdanem. Skvěle chytal i Mazanec, kterého nepřelstil ani Pšurný.

Bezbrankový stav změnil až ve 33. minutě Kubát. Vzápětí mohl zvýšit Piroš, ale místo toho hosté vyrovnali. Pohotovou dorážkou se prosadil Johnson, Západočeši se tak poprvé v play off prosadili ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Všechny předešlé branky proti Litvínovu vstřelili v přesilových hrách.

Na začátku třetí třetiny sice hosté přestáli bez úhony oslabení, ve 47. minutě ale podruhé inkasovali. Na konci přečíslení dva na jednoho byl přesně střílející Hübl. Nejproduktivnější hráč Litvínova v základní části si připsal první gól v play off.

Plzni se podařilo opět s domácími srovnat krok a pomohlo jim k tomu vyloučení Kubáta a Stříteského. Dvojnásobnou přesilovku ukončil tvrdou střelou Kovář. Navíc v pokračující klasické výhodě získal hostům vedení Pletka, jehož našel ideálně před brankou Kratěna. Litvínov odpověděl stejnou mincí, když Boháčův faul potrestal Lukeš. V 55. minutě tak byl stav vyrovnaný a nakonec se muselo prodlužovat.

Do nastavené desetiminutovky si hosté přenesli minutový trest, domácí dokonce pětiminutový trest za nedisciplinovanost Majdana, který udeřil hlavou Frola. V závěru dlouhé výhody byl navíc vyloučen Brejčák a hosté dostali 45 sekund výhodu pět na tři, tentokrát ji ale Plzeň nevyužila a neprosadila se ani v pokračující klasické výhodě. V nájezdech Francouze překonali Johnson i Kovář, na Mazance nevyzráli Lukeš ani Hübl.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Kubát (Majdan), 47. Hübl (Majdan, Lukeš), 55. Lukeš (Kubát, Hübl) - 35. Johnson (Vampola), 51. Jan Kovář (Jiří Hanzlík), 52. Pletka (Kratěna, Jan Kovář), rozhodující nájezd Johnson. Rozhodčí: Lacina, Hribik - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 9:8, navíc Majdan (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6550. Stav série: 2:2.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Plzeň: Mazanec - Mozík, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík, Boháč, Frolo - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Martin Straka, Vlasák - Petruška, Kašpařík, Hollweg - Vampola, Lev, P. Sedláček. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Sparta

Hokejisté Sparty ve čtvrtém čtvrtfinále play off extraligy porazili Třinec 5:4 v nájezdech a vyrovnali stav série na 2:2. Hostům nepomohl hattrick Martina Adamského, domácí bek Karel Pilař kontroval dvěma trefami, ale nájezdy rozhodl Petr Tenkrát. Série se stěhuje do Třince, kde se v sobotu odehraje pátý zápas.

Na konci čtvrté minuty zápasu měli Oceláři k dispozici první přesilovku a na její využití jim stačilo 22 vteřin. Skóre otevřel Adamský. O minutu a 38 vteřin později přidal Hrňa druhou trefu Třince, když využil okénka v defenzivě Pražanů. Rozklížené Spartě pomohla až důrazná domluva kouče Jandače a Formanovo snížení po chybě v rozehrávce hostů.

Šance se poté v rychlém sledu střídaly na obou stranách. Ukazatelem skóre opět pohnula Sparta díky Pilařovi, který propálil při první přesilovce Pražanů vše včetně brankáře Hamerlíka.

Na začátku druhé části znovu zaspala domácí obrana, Polanský zpoza Melicherčíkovy branky našel volného Adamského a Slezané opět vedli. V 24. minutě měl Adamský na dosah hattrick, jenže Melicherčík mu skvělým zákrokem radost sebral. Nedlouho poté si zahrál v pěti proti třem i Třinec, za 41 vteřin však obětavě hrající Spartu rozebrat nedokázal.

V 29. minutě naopak fauloval Galvas a na trestné lavici pobyl pouze 28 vteřin - přesnou ránu vyslal od modré čáry opět Pilař. Další přesilovku už Sparta nevyužila a tempo hry i gólová přetahovaná se uklidnily.

Třetí dějství rozproudila přesilovka Ocelářů, v níž se činil Melicherčík. V 50. minutě už nestačil na dorážku Adamského, který završil hattrick. Třinec mohl poté několikrát rozhodnout. Po přečíslení tří na jednoho pálil Varaďa do odkryté branky, ale Melicherčík vytáhl skvělý zákrok.

Už dvě minuty před koncem Sparta zariskovala s hrou bez gólmana, čehož hosté ve dvou případech nevyužili a 33,7 vteřiny před koncem je za jejich váhavost potrestal Ton.

Drama pokračovalo i v prodloužení, které přineslo čtyři menší tresty na obou stranách, rozhodovat se ale muselo v nájezdech. V nich představení gradovalo - v první sérii uspělo všech šest střelců, když Jánský jako poslední unesl tíhu situace. Následně zůstalo šest nájezdů nevyužito. Pak si vzal slovo Tenkrát a Hrabal už nevyrovnal.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Forman (Bahenský), 14. Pilař (J. Hlinka, P. Ton), 30. Pilař (P. Ton), 60. P. Ton (Jar. Svoboda, Hunkes), rozhodující nájezd Tenkrát - 5. Adamský (Klimenta, Polanský), 6. Hrňa (Orsava, Zagrapan), 22. Adamský (Polanský, Klimenta), 50. Adamský (Klimenta, Polanský). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:9, navíc Tenkrát - Adamský oba 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 10.042. Stav série: 2:2.

Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Milam, Jan Hanzlík - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Třinec: Hamerlík - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.