Keňa si o víkendu v napjatě očekávaných volbách zvolila nového prezidenta. Ten má jeden "drobný" nedostatek: je obviněn Mezinárodním trestním soudem ze zločinů proti lidskosti. Pro západní svět je to dobrá i špatná zpráva zároveň. V Keni naštěstí neproběhly nepokoje, které před lety vyděsily svět, vítězství takového kandidáta ale dokládá, že Západ na černém kontinentu ztrácí vliv.

Čím dál častěji zaznívají hlasy, které říkají, že západní demokratické standardy v Africe neplatí a že Afričané potřebují vládu silné ruky. Pokusy EU a USA politicky ovlivnit keňské rozhodování pohrůžkou případných sankcí nebo omezení kontaktů na minimum, pokud by v čele státu stál zločinec, vyšly proto naprázdno. V zásadní otázce jurisdikce Mezinárodního trestního soudu má velká část Afričanů také jasný názor - je to soud určený pouze pro "černé". Tento argument mohou USA těžko vyvrátit, když samy vznik soudu neratifikovaly, a tak žádný Američan nemůže stanout na lavici obžalovaných.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.