Obyvatelé zemí Evropské unie mají naději dožít se v průměru 62 let života ve zdraví. Nejdelší život bez velkých zdravotních problémů čeká Malťany a Švédy, nejkratší Slováky. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat), podle něhož jsou Češi ve většině ukazatelů mírně nad průměrem EU.

Eurostat definuje život ve zdraví jako stav, kdy člověk netrpí závažnými problémy, takže může vykonávat dosavadní běžné aktivity.

Podle průzkumu, který mapoval situaci v roce 2011, může obyvatel země EU při narození očekávat, že má před sebou 62 let života ve zdraví.

Dožije-li se 50 let, tak má šanci na dalších 18 let života bez velkých zdravotních problémů a v 65 letech pak může předpokládat dalších devět.

Češky mají při narození šanci na 64 roků života bez velkých zdravotních problémů a Češi 62 roků. V 50 letech čeká Češky v průměru ještě 18 roku života ve zdraví a Čechy 17 let.

Ženy na Maltě mají šanci na 71 let života ve zdraví a muži na 70 let. Ve Švédsku je situace opačná - 70 let u žen a 71 let u mužů. Za těmito státy následují Lucembursko, Řecko a Irsko, kde Eurostat předpokládá 67 let života ve zdraví u žen a 66 let u mužů.

Nejhůře je na tom Slovensko s 52 lety u mužů i žen a Slovinsko s 54 lety.

V dalších státech Evropy jsou na tom nejlépe v 50 letech opět Švédi (26 let u žen a 25 u mužů), Malťané (23 let u mužů i žen) a Dánové (po 22 letech). Na Slovensku je to jen deset let.

Po dosažení 65 let čeká Švédky ještě 15 let života ve zdraví a Švédy 14 let, zatímco Slováky tři roky u žen a čtyři roky u mužů. V případě Češek je to devět let a u Čechů osm.

Na kompletní statistiky Eurostatu se podívejte ZDE

Graf života Evropanů ve zdraví - muži:

Graf - život Evropanů strávený ve zdraví (muži)

 

Graf života Evropanů ve zdraví - ženy:

Graf - život Evropanů strávený ve zdraví (ženy)