Před sedmi lety zastánci vysokých bankovních poplatků argumentovali tím, že díky nim banky nemusí jít do vysoce rizikových obchodů. V roce 2013, po bankovní krizi, už nic z toho neplatí. Teorie rizikovosti bankovního byznysu se fatálním způsobem potvrdila a s jejími důsledky se ekonomika pere dodnes.

Jejím důsledkem je, že bankovní byznys výrazně ovlivňuje snaha o konsolidaci veřejných rozpočtů. Za této situace má ČNB omezený prostor pro uplatňování tradičních nástrojů měnové politiky. Úrokové, potažmo výnosové míry se v současnosti pohybují v historických minimech. Tento stav limituje i možnosti bank při stanovování úrokových sazeb a marží. K tomu mají české banky v současnosti nadbytek volných finančních zdrojů, o které ale potenciální klienti nemají zájem i přesto, že úrokové sazby jsou velmi nízké. Kombinace toho všeho významně ovlivňuje efektivnost bankovního sektoru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.