Za dva měsíce roku vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 13 504 lidí. Na konci ledna to bylo 4624 lidí, jejich počet tak v únoru vzrostl. Sdělila to včera Asociace penzijních fondů s tím, že čísla jsou od všech penzijních společností, které nové důchodové spoření nabízejí. Penzijní společnosti očekávají, že do jejich fondů pro druhý pilíř vstoupí do konce června zhruba půl milionu lidí.

"Pokud se nám podaří tuto dynamiku růstu udržet, nemám ani v nejmenším strach, že by v červnu neměl druhý pilíř více než půl milionu klientů. Zájem lidí roste a ptají se na detaily stále častěji," komentoval výsledky prezident Asociace penzijních fondů a šéf ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

Průměrný věk klientů je 36 let a v 52 procentech případů uzavírají smlouvy muži, doplnil generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek. "Lidé uzavírají smlouvy nejčastěji s tím, že chtějí nezávislost na státních důchodech, a silným argumentem je pro ně také možnost dědictví. Očekávám, že se do reformy letos zapojí přes milion lidí," podotkl.

Všichni provizní prodejci navíc prý ještě nedostali povolení od České národní banky, která musí každého prověřit a schválit. Právě provizní prodejci hrají klíčovou roli a například v prodeji penzijního připojištění (takzvaný třetí pilíř) uzavírali až dvě třetiny smluv.

"Neustále sílí diskuse o udržitelnosti státních důchodů, lidé si začínají uvědomovat, že stát se o ně nebude starat v takové míře jako dosud. Proto čekám, že nás nakonec všechny zájem o druhý pilíř ještě překvapí," poznamenal viceprezident asociace a generální ředitel Penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop.

"Zrychlení růstu počtu účastníků druhého pilíře jsme očekávali a předpokládáme, že růst bude zrychlovat s tím, jak se bude blížit termín konce června," uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Naopak analytik Broker Consulting Jan Šimek míní, že ambice penzijních společností zůstanou nenaplněné. Druhý pilíř, který s sebou nese vysoké politické riziko a je velmi málo likvidní, se podle něj jako produkt zatím nedokáže na trhu prosadit. Češi prý využívají raději pořízení vlastního bydlení, penzijní připojištění ve třetím pilíři a investice do investičních programů životního cyklu nebo investičního životního pojištění.

"Očekáváme, že počty sjednaných smluv porostou jen pomalu a do konce června vstoupí do druhého pilíře méně než 100 000 lidí. To by byl obrovský propadák a znamenalo by to, že některé penzijní společnosti by musely trh opustit," uvedl Šimek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí upravilo koncem února důchodovou kalkulačku na svém webu. "Ministerstvo poprvé oficiálně přiznalo, co nás čeká, a na rovinu v kalkulačce ukazuje, že důchody od státu nebudou už nikdy tak vysoké jako dnes," upozornil Svoboda.

Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem spoří na penzi přes pět milionů Čechů.

Související