Němci jsou připraveni zablokovat přijetí Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu osob. V rozhovoru pro list Der Spiegel to prohlásil německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatsean v reakci upozornil, že podobný přístup může připomínat období komunismu.

Bulhaři a Rumuni usilují o vstup do Schengenu již od roku 2007, kdy se stali členy Evropské unie. Tento krok by pro ně znamenal praktické zrušení jejich hranic s ostatními členskými státy a možnost volného cestování obyvatel po Evropě téměř bez jakýchkoli kontrol.

Zástupci zemí Evropské unie by mohli o připojení dvou nových členů EU k Schengenu hlasovat již ve čtvrtek, kdy se v Bruselu sejdou ministři vnitra a spravedlnosti. "Pokud budou Rumunsko a Bulharsko trvat na hlasování, pokus nevyjde kvůli německému vetu," řekl Friedrich.

Německo podle něj žádá obě země, aby zabránily zneužívání systému volného pohybu lidí migranty, kteří míří do ekonomicky silnějších zemí Evropy jen kvůli sociálním výhodám.

"Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty," řekl před časem Friedrich stanici BBC.

Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatsean pod dojmem výroků německého kolegy evropské politiky upozornil, že vylučování Rumunů a Bulharů ze zóny volného cestování může připomínat komunistické časy.

Zasloužíme si Schengen

"Připomíná nám to rozdělení, jaké jsme prožívali před rokem 1989. Nejsem si jist, zda se Rumunů po druhé světové válce ptali, zda chtějí být na druhé straně zdi se Stalinem, místo aby byli s Churchillem," připomněl. "Zasloužíme si připojit se k Schengenu," apeloval.

 

Při předchozím hlasování zablokovalo bulharský a rumunský vstup do Schengenu Nizozemsko, které požadovalo, aby země přitvrdily v boji proti korupci a organizovanému zločinu.

Schengen nyní tvoří většina zemí EU, jeho členy jsou například i Norsko či Švýcarsko.