Po odebrání licence v Albánii hrozí ČEZ to samé i v Bulharsku. Server IHNED.cz přináší deset klíčových otázek a odpovědí.

Co se stalo?

Tvrdým postupem proti českému distributorovi ČEZ Bulgaria a zároveň příslibem nižší ceny pro spotřebitele se v úterý bulharský premiér Bojko Borisov snažil zmírnit masové protesty Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu. Ty si v pondělí vyžádaly jeden lidský život a 11 zraněných. Pokračovaly i v úterý, zraněno při nich bylo dalších asi deset lidí.

Borisov v úterý na tiskové konferenci v Sofii oznámil, že ČEZ přijde o koncesi do úterního večera. To se ale nestalo.

Zástupce bulharského energetického úřadu Andon Rokov ve středu uvedl, že licence odebrána nebyla, úřad zatím zkoumá rozsah případných pochybení. Podle bulharského tisku může řízení o odebrání licence trvat i půl roku.

Premiér Borisov mezitím oznámil, že celá vláda podává demisi.

Jaké uvádí Bulharsko důvody?

Podle agentury Focus se premiér Borisov opíral o názor bulharské prokuratury, podle níž ČEZ "systematicky porušoval" pravidla (jaká konkrétně, to ale neuvádí) a odebrání licence si zaslouží.

Juliana Ivanovová, úřadující šéfka energetického regulačního úřadu, bulharským novinářům sdělila, že jedním z důvodů pro odebrání licence distributorovi "může být situace, kdy peníze určené na investice jsou vynaloženy k jiným účelům".

Jane Janev, šéf politické strany Řád, zákon a spravedlnost, bulharským novinářům řekl, že proti ČEZ Bulgaria bylo sestaveno už 17 protokolů o porušení pravidel, což prý umožňuje zahájit proti českému distributorovi soudní řízení.

Co tvrdí ČEZ?

 "Společnost ČEZ v Bulharsku v plném rozsahu naplňuje veškeré povinnosti, které jí ukládá regulační rámec stanovený tamním energetickým regulačním úřadem, jakož i veškeré další právní závazky. Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

"Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," doplnila mluvčí. (Volby se mají konat 7. července.)

ČEZ také uvádí, že ceny elektřiny se v Bulharsku neměnily a za vysoké účty může chladnější zima a delší zúčtovací období kvůli svátkům.

Co říkají čeští politici?

Premiér Petr Nečas očekává, že Bulharsko ve sporu s energetickou společností ČEZ dodrží své mezinárodní závazky i úmluvu o ochraně investic. Premiér v tiskovém prohlášení uvedl, že problém s vysokými účty za elektřinu považuje za zpolitizovaný a výroky bulharských představitelů vůči ČEZ za nestandardní.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v Bruselu řekl, že o situaci hodlá jednat v Evropské komisi. Podle Kuby nelze zatím předjímat, co by ztráta licence mohla znamenat pro ČEZ a hlavně pro stát, který je hlavním akcionářem.

Ministr Kuba byl za svá slova vzápětí ostře kritizován ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten novinářům řekl, že Kubova vyjádření nemají brát vážně.

 "Je to moje odpovědnost. Musím se k ní nějak postavit čelem. Ministr Kuba nemá sebemenší odpovědnost vůči společnosti ČEZ. Společnost ČEZ má své orgány podle obchodního zákoníku, má své představenstvo, dozorčí radu a pak má svého akcionáře, což je většinově ministerstvo financí," vzkázal Kalousek na dálku Kubovi, ať nemluví o něčem, co mu vůbec nepřísluší.

Jak velký je byznys ČEZ v Bulharsku?

Bulharsko představuje asi jednu desetinu výnosů celé Skupiny ČEZ, uvedl analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

"Za poslední dvě léta inkasovala mateřská společnost dividendu z Bulharska ve výši asi 4,2 miliardy korun," upřesnil analytik.

Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun.

Kdy začal ČEZ v Bulharsku podnikat?

V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy česká energetická společnost koupila za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučila do jedné. O rok později ČEZ získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna o výkonu 1260 megawattů a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec s instalovaným výkonem 4,9 megawattu.

Pro srovnání, celkem ČEZ od roku 2005 v zahraničí investoval 72 miliard korun.

Jak vysoké ztráty by mohlo odebrání licence způsobit?

Zde se zatím názory expertů velmi liší. Analytik Grant Capital Karel Kabelka předpovídá v nejčernějším scénáři ČEZ ztrátu 12–15 miliard korun, což by bylo dva- až třikrát více, než je odhadovaná ztráta ČEZ v Albánii, kde již o licenci přišel.

Naopak analytik ENA Jiří Gavor si myslí, že by ČEZ mohl na bulharském postoji vydělat, protože má velkou šanci vyhrát případnou arbitráž.

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci uvedl, že investice ČEZ do Bulharska už se od roku 2005 v ziscích více než vrátila, a nelze ji proto házet do jednoho pytle s Albánií.

Jaký mají problémy ČEZ v Bulharsku dopad na akcie?

Zatím poměrně mírný. Akcie ČEZ v úterý klesly o 0,84 procenta, když během dne ztrácely po oznámení zprávy kolem dvou procent. Ve středu zatím ztrácejí půl procenta a obchodují se za 608 korun. Akcie energetické společnosti jsou na pětiletých minimech, v posledních měsících ale klesaly poměrně stabilně kvůli rekordně nízkým cenám silové elektřiny na německé a evropské burze.

Má ČEZ i jiné problémy na Balkáně?

V Albánii se ČEZ dostal do konfliktu s úřady a ty letos rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. Zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž ČEZ v podstatě přišel o kontrolu nad společností. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.

Na Balkáně působí ČEZ ještě v Rumunsku, kde ale kromě létajících kamenů na ochranku větrného parku problémy nemá. Kumulovaný zisk před odpisy v Rumunsku dosahuje 16,9 miliardy korun a podle hodnocení ČEZ je investice nad očekávanou návratností. Té pomohlo i to, že ČEZ dokázal v Rumunsku vymoci dluh 1,5 miliardy korun od státních drah.

Kolik stojí v Bulharsku elektřina?

Ceny elektřiny v Bulharsku jsou podle nejnovějších údajů Evropského energetického portálu (EEP) nejnižší v celé Evropské unii. Za megawatthodinu elektřiny zaplatí tamní domácnosti 84,06 eura (2135 korun) včetně všech poplatků a daní.

Bulharsko je nejchudší zemí EU, když tamní HDP na obyvatele dosahuje 44 procent průměru EU. V sousedním Rumunsku, kde je HDP na obyvatele na úrovni 49 procent průměru EU, jsou ceny elektřiny výrazně vyšší, když podle EEP dosahují 107,21 eura za megawatthodinu.

V Česku platí domácnosti za elektřinu podle EEP 148,70 eura (asi 3775 Kč) za megawatthodinu.