Situace v Sýrii stále nespěje k mírovému řešení. Syrská armáda údajně použila proti povstalcům u města Halab rakety Scud, Rusko vyslalo k Sýrii další čtyři válečné lodě a od minulého týdne se do Sýrie přesunulo až tisíc bojovníků libanonského šíitského Hizballáhu. Válka už trvá více jak dva roky a počet obětí se pravděpodobně blíží k 70 tisícům. 

Do syrského přístavu Tartús, v němž je ruská vojenská základna, v úterý zamířily válečné lodě Kaliningrad, Šabalin, Saratov a Azov. Plavidla se připojí k těm, která už ve Středozemí jsou. Hlavním úkolem jejich posádek by měla být podle ruských agentur pomoc při evakuaci ruských občanů, kteří se rozhodnou zemi opustit.

Se stejným cílem odletěla v úterý z Moskvy do syrské Latákíje dvě ruská letadla. Oba iljušiny mají na palubách 46 tun humanitární pomoci, především potraviny, pokrývky, generátory a nádobí. Latákíja leží na syrském pobřeží, severně od přístavu Tartús.

Nazpět by stroje měly odvézt Rusy, kteří si budou přát ze Sýrie odjet. Rusko už v lednu evakuovalo 77 svých občanů, mezi nimiž byly hlavně ženy a děti. Letadla pro ně vyslalo ministerstvo pro mimořádné události, avšak tehdy přistála v Libanonu, kam se Rusové museli dostat pozemní cestou.

Syrská armáda prý použila rakety Scud

V médiích se v úterý objevila informace, že syrská armáda použila proti povstalcům u města Halab rakety Scud. Při útoku bylo v pondělí večer dle opozičních zdrojů zabito 50 lidí a desítky dalších osob byly zraněny. Rebelové, jejichž tvrzení nelze nezávisle ověřit, oznámili, že armáda na město vypálila nejméně pět balistických raket dlouhého doletu. Některé dopadly i do obydlených čtvrtí.

Podívejte se, jak vypadá odpálení rakety Scud

Odpálení rakety Scud v Sýrii

Syrská opozice bojuje několik měsíců o syrskou obchodní metropoli Halab, zejména o mezinárodní letiště, které leží východně od města poblíž vojenské základny. Tamní posádka v bojích minulou středu podlehla, ale bitva o letiště pokračuje. Dle exilové opozice v minulých dvou dnech v těchto bojích přišlo o život 150 osob, zhruba napůl vojáků a napůl povstalců. Vojsko letiště u Halabu potřebuje k dopravování zásob jednotkám na severu.

V lednu požádalo přes 50 států Radu bezpečnosti OSN, aby syrskou krizi nechala projednat Mezinárodním trestním soudem (ICC), který může soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů. Sýrie dohodu o ICC neratifikovala, takže před soud může být pohnána jedině prostřednictvím Rady bezpečnosti.

V minulosti už neprošlo několik rezolucí o Sýrii vlivem odporu Ruska a Číny, které jako poslední z velkých zemí udržují s Damaškem stále kontakty srovnatelné s dobou před současnými boji, odsoudit syrský režim a poskytnout pomoc opozici nechtějí. Obě tyto země považují konflikt za vnitřní záležitost, do níž nemá nikdo právo se vměšovat.

Odpálení rakety Scud v Sýrii