Za poslancem a bývalým kolínským místostarostou Romanem Pekárkem se v pondělí odpoledne zavřela brána věznice v Hradci Králové. Odpykat si má pětiletý trest za korupci, který mu vyměřil Vrchní soud v Praze.

Práci poslance chce Pekárek vykonávat i ve vězení. Je přesvědčen o své nevině. "Podám dovolání k Nejvyššímu soudu," uvedl před nástupem trestu.

Pekárek využil maximální lhůtu doby, kdy ještě nemusel do vězení nastoupit poté, co si převzal soudní výzvu.

Žaloba vinila politika, že jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo.

Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům.

Soud Pekárkovi uložil kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250 000 korun a zakázal mu pět let působit v samosprávě.

Z ODS, za niž se původně do parlamentu dostal, vystoupil.

Ztráta mandátu

Sněmovna v souvislosti s odsouzeným poslancem Pekárkem a vazebně stíhaným poslancem Davidem Rathem koncem minulého týdne podpořila návrh zákona, podle něhož by pravomocně odsouzení zákonodárci přišli o plat i náhrady.

Předsedkyně dolní komory parlamentu zároveň navrhuje ústavní novelu, která by zajistila, aby v případě odsouzení ztratil poslanec či senátor mandát.

"Lex Pekárek", jak novelu označil jeden z předkladatelů Marek Benda (ODS), by platil i v případech, pokud by poslanci byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.