V pátek večer kolem deváté mohou zájemci vybavení malým dalekohledem sledovat zajímavé divadlo. Planetka označovaná 2012 DA14 se přiblíží k Zemi více než Měsíc. Odborníci už se shodli na tom, že nepravidelný útvar široký zhruba 45 metrů, naši planetu nezasáhne. Liší se však v názoru na to, jaké množství cenných surovin může ukrývat.

Americká společnosti Deep Space Industries (DSI), která chce v kosmu suroviny těžit, tento týden na webu space.com oznámila, že hodnotu asteroidu odhaduje na 195 miliard dolarů (v přepočtu necelých 3,8 bilionu korun). Konkrétně vypočítává, že planetka ukrývá zásoby vody za 65 miliard dolarů a zásobu kovů za 130 miliard dolarů. Až deset procent její hmotnosti by podle firmy DSI mohlo tvořit železo, nikl a další kovy. Zprávu převzaly světové zpravodajské servery, televize i noviny.

Promyšlená kampaň

„Údaje o ceně kovové rudy a vody zveřejněné americkou firmou Deep Space Industries, jsou silné nadsazené a v podstatě nesmyslné. Nerostné složení planetek se liší případ od případu docela podstatně a bez zevrubného výzkumu konkrétního tělesa ho téměř nelze určit,“ řekl Ekonomu astrofyzik Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR s tím, že v nyní známe jenom hrubý odhad hmotnosti planetky. „Nevíme naprosto nic o její střední hustotě. Vše bude zpřesněno až dodatečně díky blízkému průletu planetky,“ vysvětluje Grygar.

Podle Karla Halíře, ředitele Hvězdárny v Rokycanech, je zveřejnění zprávy promyšlenou reklamní kampaní. Firma DSI se snaží hlavně upoutat pozornost, a tak vypálila do světa senzační zprávu. Chce si otevřít prostor pro získání podpory na těžbu surovin z vesmíru.

A jaká data máme k dispozici? Hmotnost asteroidu umí odborníci odhadnout vcelku přesně, tomto případě činí 130 tisíc tun. Z toho vyplývá, že kilogram hmoty, ať už jde o cokoliv, vyjde při odhadované celkové ceně 195 miliard dolarů na 1500 dolarů. Jednalo by se tedy o pořádně drahou vodu. Kdyby byl celý asteroid ze železné rudy, dal by se prodat za 20 milionů dolarů. Abychom se přiblížili k ceně, kterou avizuje společnost DSI musela by planetka obsahovat poměrně dost zlata. A to vůbec nebereme v úvahu náklady na získání těchto surovin. „Náklady na to, abychom asteroid dostali do blízkosti Země jsou zatím naprosto nepředstavitelné. Musíme vytvořit technologie, které získávání surovin z asteroidů zlevní,“ upozorňuje Karel Halíř.

A jak firma DSI k výsledné ceně 195 miliard dolarů vlastně došla? Oceňovala dle svých propočtů, kolik by stálo vynesení nerostných surovin do kosmu. Počítala s částkou 10 tisíc dolarů za kilogram a předpokladem, že ne vše z asteroidu bude využitelné. Dá se totiž čekat, že v budoucnu si astronauti na vesmírných misích část potřebných surovin vytěží.

Související