Zuzana Musilová (33)

- Je absolventkou VŠE v oborech podniková ekonomie a marketing.
- V České fotovoltaické průmyslové asociaci (CZEPHO) působí od jejího založení v roce 2009, kdy spoluiniciovala její vznik.
- Výkonnou ředitelkou CZEPHO se stala v dubnu roku 2012.

Malých elektráren s výkonem do 300 kilowattů, které jsou majitelům dnes už "na obtíž", je podle Zuzany Musilové nejvíce. Řada jejich majitelů podle ní říká, že by po prodeji za současné ceny neměli ani na zaplacení úvěru.

Je fotovoltaika v dnešní době lukrativní byznys?

Jeden ze členů naší asociace mi popisoval, že podle nejnovějších informací je cena elektrárny z roku 2009 zhruba 75 tisíc korun za instalovaný kilowatt peak (kWp) a zhruba 70 tisíc za kWp u elektrárny instalované v roce 2010. Dnes je tedy tržní hodnota elektráren výrazně pod cenou, za kterou je majitelé kupovali. Hodnota klesla i v důsledku solární daně. Hlavně je tu ale nestabilní prostředí. Nikdo neví, jak to bude dál.

Jak je to s návratností investice? Máte poznatky o tom, že by mohla být delší než zákonem garantovaných 15 let?

Každá elektrárna je jiná a dopady nových opatření se velmi liší. Nicméně už dnes jsou elektrárny, které mají delší dobu návratnosti. Zásadní rozdíl je například v tom, zda investoři používali dražší evropské panely, nebo levnější čínské. Majitel samozřejmě věděl od začátku, že kupuje dražší zařízení, ale měl garanci patnáctileté návratnosti, pokud splní technicko-ekonomické parametry stanovené vyhláškou.

Mají tedy nejmenší elektrárny největší problémy?

Je to vždy případ od případu, ale v zásadě platí, že pro menší elektrárny je situace obtížnější.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se