Zimní počasí téhle výstavě přeje. Když je zataženo, vynikne totiž jinak nenápadná projekce promítaná na skleněnou stěnu galerie směrem do ulice. Výtvarník Jiří Černický vybral starou grotesku, na které Charlie Chaplin zápasí s kouskem dřívka zapíchnutým v kanálu.

Jen ti nejvšímavější zjistí, že rovněž kanál před vchodem do galerie má v mezeře vzpříčený obdélníkový předmět. A můžou se s ním prát podobně jako komik ve filmu - červená kostička nejde tam ani zpět.

Reálný minimalismus

Jiří Černický svou přehlídku v pražské galerii Dvorak Sec poskládal z děl, která iracionálně nazývá malbami, ačkoli štětcem do barev často vůbec nesáhl. Malovaným obrazem jsou jen v mentální rovině - například když Chaplina konfrontuje s průkopníkem geometrické abstrakce Kazimirem Malevičem, jehož charakterizuje červený kvádřík v kanále.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.