Vyhlídky německého průmyslu nejsou nejrůžovější, přesto přicházejí z Německa i dobré zprávy. 

Jen během letošního roku chtějí němečtí zaměstnavatelé vytvořit 150 tisíc nových pracovních míst. Vyplývá to z průzkumu mezi 28 tisíci firmami, který uskutečnil Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). 

Většina podnikatelů se dívá na tento rok optimisticky, ale zároveň opatrně. 

Plán nabírat nové zaměstnance v takovém rozsahu je překvapivý. Znamená to, že už osmý rok v řadě firmy v Německu otevírají každým rokem víc nových pozic.

"To nepamatujeme od sjednocení Německa a v samostatné Spolkové republice něco takového bylo naposledy v době hospodářského zázraku let 1950 až 1965," řekl k tomu hlavní ekonom DIHK Alexander Schumann.

Jak píše magazín Der Spiegel, přesto by mohl stoupnout počet nezaměstnaných. Důvodem je především to, že nová volná místa obsadí nejspíše lidé z ostatních evropských zemí. Především nezaměstnaní z jihoevropských států rychle přibývají na německém trhu práce. 

V lednu dosáhla míra nezaměstnanosti v Německu 7,4 procenta a bez práce je tak přes 3,1 milionu lidí. 

Německá ekonomika by měla v letošním roce mírně růst, DIHK počítá s růstem HDP o 0,7 procenta. Vedle toho spolková vláda je méně optimistická a počítá s plusem 0,4 procenta. 

Podle průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory hodnotí 38 procent podniků z oslovených téměř tří desítek tisíc svojí situaci jako dobrou. Naopak jen 11 procent ji označilo za špatnou. Tyto výsledky průzkumu zároveň ukazují, že se od podzimu výhledy německých podnikatelů zlepšily. 

"Perspektivy pro německou ekonomiku se postupně vyjasňují," píše komora ve své zprávě

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru