To, před čím varovala většina politologů, se vyplňuje. Přímá prezidentská volba nadměrně a zbytečně polarizovala společnost. Naplňuje se i druhá obava, totiž že přímo zvolený prezident se stane cizorodým prvkem v parlamentním systému vládnutí. Hrozí tak dlouhodobá destabilizace politického uspořádání. Až dosud bylo víceméně jasné, že je to vláda v čele s premiérem, kdo vládne, neboť její legitimita je odvozena od přímých voleb do Poslanecké sněmovny. Hlavní mocenskou osou bylo spojení sněmovna - vláda. Přitom prezident, nepřímo volený dvěma komorami parlamentu, byl závislý na politických stranách zastoupených v zákonodárném sboru i ve vládě. Také proto byla úloha zprostředkovaně voleného prezidenta v podstatě reprezentativní a omezovala se zejména na aktivnější prosazování v zahraniční politice. Z hlediska psané ústavy je prezident neodpovědný a za mnohé jeho činy odpovídá koneckonců vláda. V takovém standardním parlamentarismu se předpokládá, že prezident plní reprezentativní a symbolickou roli a působí v mnohdy rozháraném parlamentním systému jako nadstranický svorník tišící politické konflikty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.