Telefonní operátoři musejí svým klientům – pokud o to požádají – poskytnout citlivá data, která o nich shromažďují. K podobným informacím měla dosud přístup jen policie nebo zpravodajské služby, a to jen tehdy, pokud to povolil soud. Průlomové stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů ale dosavadní praxi mění.

Změny dosáhl student Jan Cibulka z Prahy. Po společnosti T-Mobile požadoval, aby mu poskytla veškeré údaje, které o provozu jeho telefonu archivuje. Vyčetl z nich například, kdy a kde se v daném čase pohyboval. Operátor to původně s odkazem na zákon o elektronických službách odmítal. Rozhodnutí ochránců soukromí ale postavilo výš zákon o ochraně osobních údajů, a T–Mobile tak musí Cibulkovi data poskytnout.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru