V osmém ročníku v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek vede po prvním kole hlasování, které skončilo 31. ledna, poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat.

Do konce února mohou nyní lidé na www.bankovnipoplatky.com vybírat z pěti finálových absurdních poplatků. Informoval o tom šéf serveru Patrik Nacher.

V minulém ročníku byl jako nejabsurdnější vyhlášen poplatek za předčasně splacený úvěr.

Do finále dále postoupily poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru, poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking a výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou.

Anketa, jejíž výsledky budou vyhlášeny 1. března, se koná v Česku a na Slovensku. V prvním kole hlasovalo zhruba 31.000 lidí, z toho 2000 hlasů přišlo ze Slovenska.

"Z výsledků vyplývá zajímavé zjištění, že i přes velký rozdíl v počtu hlasů mezi ČR a SR, dopadlo hlasování v obou zemích téměř stejně," uvedl Nacher.

Podle něj by anketa kromě zjištění postojů bankovních klientů měla do jisté míry vyvinout tlak na banky změnit jejich poplatkovou politiku.

Letos bude souboj o to pikantnější, že se v seznamu objevují poplatky, proti kterým klienti již aktivně brojí a hrozí svým bankám žalobami, dodal. Odkazoval k poplatku za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru.

V prvním ročníku ankety lidé zvolili zcela suverénně za vítěze poplatek za příchozí platbu.

Ve druhém ročníku zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, ve třetím ročníku poplatek za vedení běžného účtu, ve čtvrtém ročníku to byl poplatek za nadměrný vklad a v pátém ročníku poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet.

V šestém ročníku byl nejabsurdnějším bankovním poplatkem vyhlášen poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu. Vítězné poplatky minulých ročníků nebyly nominovány, aby "dostaly šanci" také další nepochopitelné a absurdní poplatky.