Ve středoasijském Kazachstánu, poblíž města Almaty, se zřítilo dopravní letadlo společnosti SCAT. Na palubě bylo celkem 21 lidí, včetně šesti členů posádky. Příčinou nehody by mohla být hustá mlha, která okolí města v úterý pokrývala.

Letoun přepravoval cestující z města Kokčetau do Almaty, uvedl podle ruské agentury Interfax zástupce guvernéra Almatinské oblasti Amandyk Batalov.

"Podle předběžných informací nikdo nepřežil," uvádí v oficiálním prohlášení aerolinky.

K nehodě došlo poblíž hranic s Kyrgyzstánem, píše ruská agentura Interfax. Šlo o dopravní letadlo Bombardier Challenger CRJ-200, píše agentura Reuters.

Nejpravděpodobnější příčinou neštěstí byly špatné meteorologické podmínky. V okolí letiště byla hustá mlha, viditelnost se pohybovala kolem hranice 200 metrů. Pilot se před zahájením přistávacího manévru na poslední chvíli snažil znovu nabrat výšku, aby se o přistání pokusil podruhé. Kvůli mlze ale řízení nezvládl a narazil do země.

"Se vší pravděpodobností posádka kvůli silné mlze v okolí letiště nezvládla řízení a letoun se zřítil," uvedl server gazeta.kz, podle kterého stroj dopadl u farmy poblíž vesnice Guldala. Místo havárie bylo uzavřeno a pracují tam představitelé prokuratury, policie a letiště.

Záchranáři potvrdili, že zemřelo všech 21 lidí na palubě. "Nebyl tam žádný oheň, žádná exploze. To letadlo prostě jen spadlo na zemi," popsal havárii Juri Iljin z místního úřadu pro mimořádné události.

Je to už druhá letecká nehoda za poslední měsíc, ke které v Kazachstánu došlo. Kvůli špatnému počasí na konci prosince u města Šymkent havaroval vojenský letoun An-72. Zemřelo 27 lidí, připomíná agentura AP.


View Larger Map

Související