Když se islamisté o víkendu začali stahovat z Timbuktu, zničili stovky cenných rukopisů ze třináctého století.

S odvoláním na primátora města Halleho Ousmaniho Ciffeho, jenž událost označil za "zdrcující ránu světovému písemnictví", o tom informovala agentura AP. Jen ve výzkumném Institutu Ahmeda Baby shořelo nejméně 20 tisíc rukopisů. "Byla to celá historie Timbuktu a jeho lidu," uvedl primátor.

Deset procent se nafotilo

Bojovníci napojení na Al-Káidu v sobotu podpálili dvě budovy knihovny, v níž byly rukopisy uloženy. Islamisté v knihovně v uplynulých týdnech přespávali a vyráželi odsud na obhlídky města, při nichž mimo jiné zničili přes tři sta súfijských posvátných soch, jak potvrdil badatel Seydo Traoré z Babova institutu.

"Z rukopisů se stihl digitalizovat jen nepatrný zlomek. Například jeden rukopis jsme měli ve staré turečtině. Netušíme, co se v něm psalo," řekl Traoré.

Jednotlivé rukopisy byly totiž příliš křehké na to, aby mohly podstoupit klasické skenování. Proto je badatelé museli opatrně fotit stránku po stránce. Do chvíle, než rebelové vloni v březnu vtrhli do Timbuktu, se v rámci mezinárodního projektu Tombouctou Manuscripts podařilo nafotit zhruba 10 procent.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.