První baterie aliančních protiraketových střel Patriot rozmístěných v Turecku u hranic se Sýrií už je připravena k akci.

Oznámilo to podle agentury AFP velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE). Patrioty mohou odrážet případné vzdušné útoky ze sousední země, kterou zmítá občanská válka. V Sýrii i v sobotu pokračovaly střety mezi armádou a odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada.

Funkční je první z celkem šesti baterií, které Ankaře na její žádost poskytují Německo, Nizozemsko a Spojené státy. Připravena k operaci je nizozemská baterie. "Bude pomáhat při ochraně města Adana (na jihovýchodě Turecka) a jeho obyvatel před raketovou hrozbou," uvedlo velitelství v belgickém Monsu.

"Dalších pět baterií by mělo být na místě a připraveno k nasazení během příštích dnů," uvádí se v aliančním komuniké. Jakmile budou všechny rakety připraveny, budou podle NATO schopny ochránit na 3,5 milionu Turků.

Na turecké území koncem minulého roku dopadlo několik raket odpálených ze Sýrie.

Česká republika dala alianční misi k dispozici čtyři vojenské spojaře, kteří se mají podílet na zajištění komunikace v rámci celé operace. Vedle Česka byly o vyslání svých expertů požádány také Polsko a Slovensko.

Trojice aliančních zemí do Turecka posílá nejen protiraketové střely, ale také dohromady kolem 350 vojáků, kteří zajistí obsluhu baterií. Střely země-vzduch Patriot PAC-3 mohou ve vzduchu sestřelovat taktické balistické rakety nebo i letouny. Mise NATO je naplánována na jeden rok.

Podle agentury DPA v sobotu povstalci v Idlibu na severozápadě země vtrhli do tamní věznice, kde osvobodili 300 vězňů. Před věznicí se předtím odehrávaly prudké boje.

Násilnosti jsou hlášeny také ze syrské metropole Damašku, kde explodovala nálož umístěná v automobilu. Počet případných obětí není znám. Rovněž v hlavním městě byly podle zahraničních pozorovatelů vzdušné útoky na předměstích včetně okolí mezinárodního letiště.

Syrská státní agentura informovala, že armáda zaútočila na opoziční baštu nedaleko Damašku a zabila neupřesněný počet povstalců, které vláda označuje za teroristy. Objeveny prý byly také tunely na pašování zbraní.

Syrské povstání, které začalo v březnu 2011, přerostlo postupně v občanskou válku, která si dosud podle OSN vyžádala přes 60 tisíc mrtvých.