Jsme si opravdu jistí, že první přímá volba českého prezidenta probíhá v roce 2013? Z hlavních témat debaty - jež se stočila na otázky vzdálené historie, válečného vyrovnání, odsunů Němců a podstaty českého vlastenectví - to spíše vypadá, že žijeme o sedmdesát až sto padesát let dříve. Jaký to paradox: nová hlava moderního českého státu, která ve světě bude jednat o "výzvách pro 21. století", které si nota bene oba kandidáti uvědomují, má být vybrána na základě uměle oživovaných antiněmeckých resentimentů starých snad jako označení Bohemia!

Že se zasutých předsudků vůči všemu německému chopil právě Miloš Zeman, nikoho nepřekvapilo. Zdatný rečník-manipulátor, kterým Zeman vzhledem ke způsobu, jakým se v minulosti dostával k moci, bezesporu je, využije všeho, co je v dané situaci po ruce. A pranic mu nezáleží na tom, jak se věci skutečně mají.

Zeman také ví, že málokterý národ, zejména ten malý, se ve snaze "najít se" obejde bez vnějšího nepřítele. Vnější nepřítel je tím, kdo vytváří politický národ. Pokud nás nikdo neohrožuje, nemá naše spolčování jiný smysl než sousedské posezení, tvrdí konzervativní myslitel Carl Schmitt, což by, souzeno dle kampaně, Zeman asi podepsal. Co na tom, že Schmitt svými teoriemi živil také konzervativní národněsocialistické hnutí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru