Bývalí vysocí manažeři hnědouhelné společnosti Czech Coal Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský posilují v chemickém byznysu. Jejich investiční skupina bpd partners získala podíl v Lučebních závodech Draslovka Kolín, firmy s více než miliardovým obratem.

Stalo se tak prostřednictvím nizozemské firmy Draslovka Holding BV, která je společným podnikem s dosavadním většinovým vlastníkem závodů, společností B3 Holding. Draslovka Holding BV vlastní v současnosti 90,566 procenta chemičky, sdělil mediální zástupce bpd partners Vít Kurfürst. Bližší informace o transakci firmy nechtějí zveřejňovat.

"Vstupem do Lučebních závodů Draslovka jsme rozšířili investiční portfolio skupiny bpd partners. Jde o stabilní společnost s inovativním produktovým potenciálem, který vytváří prostor pro další růst firmy," uvedl Pudil. Podle předsedy představenstva Lučebních závodů Draslovka Pavla Brůžka staršího jde o jedinečnou příležitost, jak utvořit silné a stabilní partnerství.

Lučební závody Draslovka patří mezi tradiční výrobce chemických specialit na bázi kyanové chemie. V roce 2011 společnost vykázala tržby 906 milionů korun při hospodářském výsledku před zdaněním 77,8 milionu korun. Za loňský rok očekává nárůst obratu na víc než 1,03 miliardy korun a zisku před zdaněním na 120 milionů.

Skupina bpd partners byla založená předloni za účelem správy majetku někdejších šéfů Czech Coalu Pudila a Bobely a bývalého šéfa dozorčí rady těžební firmy Dobrovského. Pudil s Bobelou prodali v roce 2010 poloviční balík akcií Czech Coalu v hodnotě 10 miliard korun Pavlu Tykačovi (ten už tehdy vlastnil druhou půlku firmy).

Dnes tak jejich investiční firma disponuje několikamiliardovým kapitálem, který investuje hlavně do solární a větrné energetiky a do realit.

Související