EXKLUZIVNÍ PŘÍLOHA

Podrobnou přílohu s výsledky průzkumu mezi českými manažery získali všichni předplatitelé tištěného i elektronického Ekonomu zdarma. Stáhnout si ji můžete - ZDE.

Lze si ji také jednorázově zakoupit s aktuálním vydáním Ekonomu č. 4/2013 pro iPad.Příloha PwC

Česká ekonomika si vede v rámci Evropy velmi slušně a letos má vybřednout z recese. Přesto jsou šéfové českých firem menšími optimisty než jejich kolegové ve světě. Vyplývá to z Globálního průzkumu názorů generálních ředitelů, který tento týden na Ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu prezentovala společnost PwC.

Průzkum ukazuje, že zatímco celosvětově v růst tržeb svých firem v letošním roce věří více než třetina šéfů firem, v Česku je jich pouze pětina. Tuzemští ředitelé mají k opatrnosti důvod. Jejich obchodní partneři v západní Evropě vyšli jako největší pesimisté. "Generální ředitelé zůstávají v krátkodobém pohledu na své firmy i globální ekonomiku opatrní. Pokud se však podíváme obecně na oblasti, kde jsou znepokojeni se současnou situací - přílišná regulace, výše vládních dluhů, nestabilita kapitálových trhů - není pokles jejich optimismu i proti předchozímu roku překvapením," komentuje globální výsledky průzkumu z Ekonomického fóra ve švýcarském Davosu Dennis M. Nally, generální ředitel mezinárodní sítě poradenských společností PwC.

Zatímco letos šéfové českých podniků optimismem nehýří, ve výhledu příštích tří let už v růst "svých" firem věří devět z deseti ředitelů. "Růst výnosů především v dlouhodobějším horizontu tří let je v souladu s očekávaným ekonomickým oživením, ke kterému by mělo na úrovni globální a potažmo i české ekonomiky dojít v roce 2014," komentuje výsledky průzkumu řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser. Firmy si přitom uvědomují, že rozhodující roli na jejich byznys budou mít faktory, které samy nebudou moci ovlivnit: vývoj světové a především evropské ekonomiky. "Pro rok 2013 budou jednoznačně, skoro ze sta procent, rozhodovat vnější faktory," potvrdil pro týdeník Ekonom i generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. Dodává, že není zdaleka jisté, zda má eurozóna - hlavní obchodní partner českých exportérů - to nejhorší za sebou, jak tvrdí někteří představitelé Evropské unie.

Potvrzují to jak předpovědi ekonomů pro vývoj v klíčových zemích jako Francie, Španělsko nebo Itálie, u nichž očekávají pokles hrubého domácího produktu (HDP), tak tápající hlavní tahoun Evropy, Německo. To v loňském roce výrazně zpomalilo, což se odrazí i na výsledku českých exportérů. "Očekáváme, že Evropa jako taková bude do roku 2015 v neustálé recesi, při níž se sice budou objevovat tendence k růstu, ale ten bude tak malý, že ho lze označit za černou nulu," předpovídá prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Firmy orientované na vývoz proto i letos budou pokračovat v hledání nových, mimoevropských trhů s větší perspektivou. "Realizujeme projekty v Číně a v Rusku a počítáme, že do deseti let vytvoříme další 'nohu'. Ta bude celou firmu celkově stabilizovat," potvrzuje například ředitel výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček.

Určitý vliv nicméně na vývoj ekonomiky budou mít i vnitřní faktory, například stále klesající domácí poptávka. Tu ovlivňuje hned několik faktorů. Jedním z nich jsou vyšší sazby DPH. "Zvýšení nepřímých daní musí mít vždy určitý negativní dopad na domácí poptávku," připouští Kysilka. Samotné zvýšení daní ale má spíše marginální vliv. "V současné situaci je ale tento vliv zakryt daleko větším a silnějším faktorem, a tím je nízká důvěra domácností v budoucnost, která je momentálně v rámci EU nejnižší," upozorňuje šéf České spořitelny.

Kondici celé ekonomiky bude odpovídat v letošním roce i vývoj nezaměstnanosti. Ta na začátku letošního roku dosáhne nového vrcholu až u hranice 10 procent a snižovat se začne nejdříve v druhé polovině roku a v roce 2014. "Míra nezaměstnanosti by se až do června měla pohybovat kolem devíti procent. Další vývoj bude velmi záviset na impulzech, které tuzemská ekonomika dostane v průběhu první poloviny roku. V případě dobrého vývoje by na podzim mohlo dojít k oživení náborů zejména v průmyslu a výrobě, zvláště ve strojírenství," odhaduje Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC provozující největší pracovní server v Česku Jobs.cz.

Jeho slova potvrzují i výsledky průzkumu PwC: nabírat nové zaměstnance chce v příštích 12 měsících pouze necelých 40 procent ředitelů firem, třetina počítá se zachováním současného počtu. Dvě z pěti firem nicméně mají v plánu i letos počet zaměstnanců snižovat.

Nejen z pohledu zaměstnanosti tak bude pro budoucí vývoj české ekonomiky klíčové především první pololetí. "Pokud firmy neuvidí nějaké světlo na konci tunelu do letošního třetího kvartálu, ztratí hodně chuti už z tak opatrného pohledu na rozšiřování pracovních míst a chuť investovat," upozorňuje Kysilka.

Podrobnou přílohu s výsledky průzkumu mezi českými manažery si můžete ve formátu pdf stáhnout - ZDE. (Velikost: 23 MB)

Související