Jedenáct dní od vyhlášení amnestie už mají někteří z propuštěných vězňů znovu problémy se zákonem. Policisté v celé republice řeší krádeže, vloupání a poškození cizí věci, které amnestovaní páchají často jen pár hodin po opuštění věznice. "Celkově jsem řešili už 137 případů spáchaných amnestovanými vězni. Jednalo se o 80 trestných činů a 57 přestupků," uvedla policejní mluvčí Martina Součková. "Majetkové delikty mezi řešenými případy převažují z více jak jedné poloviny," dodala. Dosud v rámci amnestie opustilo věznice přes 6 300 vězňů.

Nejzávažnější případy zatím řešila policie na Karlovarsku. V chatové oblasti Kachní kámen u přehrady Skalka byl 3. ledna nalezen mrtvý muž, který měl podle vyšetřovatelů krátce před smrtí konflikt s pětapadesátiletým propuštěným mužem. "Policisté muže ještě tentýž den obvinili z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti a vzali do vazby," uvedla Součková.

Karlovarští policisté zadrželi také šestapadesátiletého cizince, který jen několik hodin po svém propuštění přepadl devadesátiletou ženu. Fyzicky ji napadl a poté jí ukradl peněženku. Policisté už muže zadrželi a obvinili z krádeže. Obviněný je nyní ve vazbě.

V Hradci Králové devětatřicetiletý muž jen pár hodin po propuštění z věznice ve Valdicích vyhrožoval své známé  a ohrožoval ji nožem. Poté se popral i se zasahujícími policisty. Soudce na něj ve čtvrtek uvalil vazbu. 

V Olomouckém kraji se do sporu se zákonem podle policie dostalo osm amnestovaných. Na svědomí mají především krádeže, ale také nebezpečné vyhrožování. Amnestovaní se mimo jiné vloupali do domu a do zahradní chatky.

"Převážně jde o přestupky majetkového charakteru, jako jsou krádeže potravin či cigaret, tři případy prošetřujeme v rovině trestného činu, jde o dvě porušování domovní svobody a jedno nebezpečné vyhrožování," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. "Jeden z amnestovaných vyhrožoval prostřednictvím SMS své bývalé přítelkyni, další dva byli chyceni, když kradli jídlo v obchodních domech," doplnil policejní mluvčí.

Vloupání do školky

Několik krádeží v obchodních domech řešili také českobudějovičtí policisté. Jeden amnestovaný se dokonce vloupal do mateřské školky, kde ukradl dvě stě korun.

Jen několik hodin strávil na svobodě sedmadvacetiletý muž z Brna. Hned po propuštění podle policie ukradl fotoaparát a horské kolo a policie jej zadržela těsně před třetí krádeží. "Dostal ve zkráceném řízení deset měsíců vězení a je opět za mřížemi," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Přestupky a trestné činy páchali propuštění také v Praze. Trojice mužů v centru metropole přepadla dva turisty, kteří se jich zeptali na cestu, a ukradla jim 250 euro. Bizarní případ řešili policisté na Praze 4, kde se ostraze nákupního centra podařilo zadržet sedmadvacetiletého muže, který odcizil přes sto balení prezervativů za více jak osm tisíc korun. Policisté v hlavním městě také zadrželi muže, který se na konci minulého týdne pokusil pomocí lahví s benzínem zapálit policejní vozy stojící před služebnou v Karlíně. I on skončil ve vazbě. 

Související