Česko stojí podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty na počátku chřipkové epidemie. Se závažnými komplikacemi už bylo hospitalizováno 30 lidí, pět z nich zemřelo.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová uvedla, že nikdo z hospitalizovaných nebyl proti chřipce očkován. Plošnou epidemii hlásí v Evropě zatím pět států - Francie, Dánsko, Británie, Norsko a Belgie.

"Hodnota nemocnosti akutními respiračními infekcemi v Česku u dospělé populace ve věku 25 až 59 let překročila v uplynulém týdnu nemocnost hlášenou v posledním předvánočním týdnu," sdělil k množství případů mluvčí.

Mezi některými pacienty propukly chřipky komplikované zápalem plic, kdy byla nutná přístrojová podpora dýchání. Pacienti jsou léčeni antivirotiky.

Podle národní referenční laboratoře pro chřipku potvrzují laboratorní vyšetření v ČR výrazný nárůst viru prasečí chřipky A(H1N1). V Evropě jsou zjišťovány chřipkové viry typu A(H1N1), A(H2N3) a B.

Komplikace se také objevily u pacientů oslabených chronickou nemocí, jako je cukrovka nebo rakovina.

Výrobce zatím do Česka dodal 3600 balení antivirotika Tamiflu. Hlavní hygienik Valenta radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí. Na komplikace chřipky zemře každý rok v České republice 2000 lidí, během epidemie jich onemocní zhruba jeden milion.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly ochrání očkování až 90 procent zdravých dospělých, u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí.

Náklady spojené s léčbou chřipky si v ČR ročně vyžádají podle odborných odhadů 40 miliard korun, z toho 33 miliard jsou ztráty ve výrobě.