Po několika letech se obrátí trend a ceny povinného ručení začnou zase růst. Víc si budou muset připlatit i ženy, které chtějí životní pojištění. Čekat se podle pojišťoven nedá zlevnění žádného z nejčastějších produktů. 

Nejzásadnější změnou v oblasti pojištění je letos tzv. unisexový přístup.

"To znamená, že pohlaví už nesmí být podle nařízení Evropského soudního dvora bráno v potaz jako kritérium při výpočtu pojištění. Dosud to bylo možné u životních pojistek a ženy díky tomu měly mnohem levnější pojistky," vysvětluje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Ženy si proto připlatí o desítky procent víc za nové životní pojištění. Naopak o něco levněji od začátku ledna vyjde životní pojištění pro muže. 

Zdražení se už rozjelo a dál bude pokračovat u povinného ručení. Zatímco v posledních třech letech klesly pojistné sazby o desítky procent, náklady na jejich likvidaci podle pojišťoven vytrvale rostou. 

"Enormně se zvyšují náklady na odškodnění škod na zdraví, kde průměrná výše škody činí už více než půl milionu korun," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Většina pojišťoven si proto chce ještě víc než dosud došlápnout na špatné řidiče, kteří často bourají. Zdražení by tak měli pocítit zejména oni. 

"Motoristé, jezdící dlouhodobě bez nehody, budou mít povinné ručení letos vyšší pouze o 3 procenta, ale těm, kteří svému okolí škodí opakovaně, jej zvýšíme v rámci malusu o 40 procent. Z toho vyplývá, že dobří řidiči se žádného razantního navyšování obávat nemusejí a v podstatě je tím vlastně hledáme. Pro často bourající šoféry platí pohled opačný," doplňuje Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Už nepůjde ušetřit ani díky oblíbenému triku, tzv. otevřenými flotilami a snížit si tak náklady na povinné ručení třeba až na polovinu. Česká národní banka totiž vyzvala tuzemské pojišťovny, aby otevřené flotily přestaly nabízet

Zatímco ceny povinného ručení letos podle pojišťoven porostou, havarijního pojištění se zdražení týkat nebude. "U havarijního pojištění není na trhu situace také nijak povzbudivá, nicméně v tomto segmentu výraznější posun neočekáváme," dodává Svobodová. 

Souboj mezi pojištěním a penzijní reformou

Velkou výzvou bude letos pro pojišťovny také důchodová reforma. 

"Díky penzijní reformě by mohl pokračovat růst životního pojištění. Životní nebo důchodové pojištění u některé z renomovaných pojišťoven je vhodným a oblíbeným způsobem, jak se do důchodu zabezpečit – pojišťovna nejen garantuje stabilní výnos, ale v případě potřeby může klient s nastřádanými prostředky i aktivně pracovat," uvedl Milan Káňa z Kooperativy. Ta začala v souvislosti s důchodovou reformou například nabízet pojištění Penze s garancí.

Vedle toho Svobodová z pojišťovny Uniqa upozorňuje, že pokud by se měl zájem o druhý pilíř penzijní reformy výrazněji zvednout, mohlo by to naopak vést k poklesu poptávky po životním pojištění. 

 Srovnání povinného ručení


Sjednejte si nejlevnější online povinné ručení. Jednoduše a online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku. Uzavřete povinné ručení i s okamžitou platností.>> Spočítat cenu povinného ručení


 

Zástupci velkých pojišťoven se shodují, že letošní rok pro ně bude nejspíš ještě slabší, než ten minulý. 

"Ve vývoji pojistného trhu očekáváme v letošním roce spíše stagnaci. Trh prochází velmi složitým obdobím, po mnoha letech, kdy jsme byli zvyklí na téměř dvouciferný růst, jsme v několika posledních letech naopak svědky stagnace či dokonce poklesu," uvedla Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. 

Pojišťovny také chtějí zlepšovat své mobilní aplikace do chytrých telefonů a tabletů. Ty umožňují sjednání pojištění online, ale také okamžité nahlášení nehody a likvidaci škody. Nabízí je například Česká podnikatelská pojišťovna nebo Česká pojišťovna. Ta chystá i další inovace. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru