Libor Dušek, analytik think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, se specializuje na ekonomii kriminality a daně. V rozhovoru pro IHNED.cz předpovídá, že věznice se i přes rozsáhlou amnestii opět naplní velmi rychle.

Klausovo rozhodnutí podle Duška navíc padlo účelově, bez znalostí důsledků a považuje ho za plácnutí do vody.

Ve své studii jste už dříve došel k závěru, že při amnestování asi čtyř tisíc lidí by se po dvou letech vrátil počet vězňů do původního stavu.

Ještě zajímavější údaj ve studii popisuje situaci, kdyby propuštěných vězňů byla třetina, tedy asi sedm tisíc. Doba, po které by se počet vězňů po amnestii vrátil na současnou úroveň, by byla 2,5 roku. Paradoxně zrovna teď máme amnestii, která se týká asi třetiny vězňů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.