Takzvaná daň z hříchů uvalená na cigarety a alkohol, mírně utlumila novoroční oslavy na Filipínách, PROTOŽE někteří prodejci začali nabízet alkohol a cigarety za ceny zvýšené o novou daň už před půlnocí 31. prosince. Daň je součástí vládního plánu získat více peněz do státního rozpočtu.

Daň na cigarety bude postupně do roku 2017 zvyšována na 30 pesos (asi 14 korun) za krabičku, čímž se současná cena zhruba zdvojnásobí na konečných 52 pesos (asi 24 korun). Také daň z alkoholu se bude postupně zvyšovat do roku 2017 a například cena lahve piva stoupne v přepočtu o zhruba 11 korun.

"Nové ceny v porovnání se zeměmi, jako je třeba Singapur, jsou stále nízké, ale pro obyčejné Filipínce je to drahé," řekl AFP třiatřicetiletý filipínský obchodník Laudemer Angeles. "Spousta mých zákazníků si na vyšší ceny stěžovala a lidé vůbec neměli radost, když si o novoroční noci přišli koupit alkohol a cigarety," dodal.

Emer Rojas, který v zemi vede kampaň proti kouření, doufá, že nové daně povedou k postupnému poklesu kuřáků v zemi, a také k poklesu počtu těch, kdo trpí nemocemi spojenými s tabákovými výrobky. "Podle mě by daň měla být ještě vyšší," řekl AFP. "Ale oceňuji odhodlání prezidenta, že tenhle zákon podepsal."

Filipíny se zhruba 100 miliony obyvatel mají nejvyšší počet kuřáků v oblasti a nemoci z kouření zemi v loňském roce stály 177 miliard pesos (asi 82 miliard korun). Jen v letošním roce mají nové daně do státní pokladny přinést 33 miliard pesos; značná část půjde do vládního programu zdravotní péče.

Související