Evropská komise v pátek schválila státní pomoc pro francouzsko-belgický bankovní ústav Dexia. Problémový finanční dům tak získá finanční injekci 5,5 miliardy eur (v přepočtu 138 miliard korun) od socialistických vlád Francie a Belgie a bude téměř zcela znárodněn. Informovala o tom agentura Reuters.

Záchranný plán již v polovině prosince schválili akcionáři firmy. Plán zabrání likvidaci podniku, která by podle členů správní rady mohla v Evropě způsobit podobný otřes jako dřívější krach banky Lehman Brothers ve Spojených státech amerických, jenž odstartoval finanční krizi. Francie a Belgie budou vlastnit téměř 96 procent společnosti Dexia. "Tento plán zajišťuje, že pokračující přítomnost některých částí skupiny Dexia na trhu bude zcela oprávněná a že nebude uměle udržován při životě neúspěšný podnikatelský model. Zajišťuje i minimalizaci dopadů státní pomoci na konkurenční prostředí," uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Dexia, kterou média označila jako "zombie banku" kvůli kumulaci toxických aktiv, byla již dvakrát zachráněna pomocí peněz daňových poplatníků. Za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Loni byli představitelé Francie, Belgie a Lucemburska nuceni dohodnout se na dalších opatřeních na záchranu podniku.

Související