Po tvrdém přistání havarovalo v sobotu odpoledne na moskevském letišti Vnukovo letadlo společnosti Red Wings Tu-204. Letělo z pardubického letiště. Příčiny nehody nejsou zatím zcela jasné. Ví se jen, že letoun sjel z ranveje až na přilehlou dálnici, rozlomil se na tři kusy a začal hořet. Při neštěstí zemřeli čtyři lidé, v neděli pak v nemocnici podlehla zraněním další letuška.

Celou událost se podařilo náhodou natočit řidiči jednoho z vozů, který letoun téměř zasáhl. Vůz, který jel před ním, dokonce trosky letadla trefily.

Nehodu přežily z osmi členů posádky tři letušky. Na palubě nebyli žádní pasažéři.

Vyšetřovatelé se nejprve přikláněli k názoru, že šlo o chybu pilotů. Nejnovější informace z vyšetřovacího týmu ale hovoří o nefunkčním zpětném chodu, který se piloti snažili zařadit, když se stroj nechtěl zastavit. Závady mohly být podle agentury Interfax i na samotných brzdách. Původně se spekulovalo nejen o chybě pilota, ale také o nefunkčních motorech či silném větru. Jeden z expertů podle ruských médií uvedl, že posádka se mohla zachránit, pokud by byla zasunula podvozek.

Ruští vyšetřovatelé zajistili trosky letadla a také vzorky paliva. O dokumentaci letadla požádali i zástupci společnosti Red Wings, jíž stroj patřil, a zkoumají záznamy rozhovorů v pilotní kabině, a hned jak to bude možné, vyslechnou přeživší.

Kvůli špatně fungujícím motorům před Vánocemi spadl při přistání v Novosibirsku jiný stroj Tu-204, havárie se ale naštěstí obešla bez obětí. Ruský úřad pro letectví už nařídil společnosti Tupolev, aby vyšetřila a odstranila poruchovost stroje Tu-204.

Tu-204 je ruský dvoumotorový dopravní letoun z počátku 90. let. První prototyp vzletěl 2. ledna 1989 a v následujícím roce začaly stroje Tu-204 létat na civilních linkách. Letoun je podle Wikipedie svým určením a vlastnostmi podobný západním strojům Boeing 737, Boeing 757 nebo Airbus A320.

Společnost Red Wings Airlines pod různými jmény zajišťuje leteckou přepravu už od roku 1999. Od letošního roku nabízí charterové lety také do zahraničí včetně České republiky. Havarované letadlo dříve využívala ruská fotbalová reprezentace. I na rozlomeném trupu je ještě vidět emblém ruského národního týmu, všiml si server Lenta.ru.

Vlastník společnosti Red Wings, oligarcha Alexandr Lebeděv, slíbil rodinám obětí finanční odškodnění. Milion rublů (asi 625 000 korun) pro rodiny čtyř mrtvých členů posádky slíbila i moskevská radnice.

Související