Získávání peněz vstupem na burzu bylo letos mezi firmami výrazně méně oblíbené než v minulém roce. Celkový počet debutů (IPO) letos klesl za jedenáct měsíců o 37 procent na 768. Hodnota těchto primárních emisí akcií se snížila o třicet procent na 118,5 miliardy dolarů. Informovala o tom poradenská firma Ernst & Young.

Do konce roku je na světových burzách registrováno ještě zhruba 50 primárních emisí společností, jejichž akcie by mohly vynést přibližně dalších šest miliard dolarů. Mezi nejvýznamnější odvětví z hlediska získaného kapitálu se v roce 2012 zařadily technologie (23,2 miliardy dolarů a 112 IPO), finance (18 miliard a 46 IPO) a průmyslová výroba (17,2 miliardy a 112 IPO).

"Pokud jde o výhled na rok 2013, jsme přesvědčeni, že nastane oživení v realitách, kde se navíc začne projevovat i zvýšený zájem investorů. Větší dynamiku čekáme také v rámci ropného a plynárenského průmyslu v USA i Evropě. Stranou zájmu investorů určitě nezůstane ani infrastruktura a zdravotnictví," uvedl výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v ČR Josef Dobřichovský.

V Česku podle E&Y existuje řada firem, která se již historicky připravovala uskutečnit IPO nebo emisi alespoň zvažovala, nicméně vzhledem k rozkolísanosti na burzách záměr nerealizovala. "V případě takovýchto společností lze očekávat zvýšený zájem o uskutečnění primární emise v druhé polovině roku 2013," dodal partner oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě Peter Wells.

Související