Na nákupu 71 vojenských vrtulníků Mil Mi-17 za 1,3 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun) a 42 stíhacích letounů Suchoj Su-30 za 1,6 miliardy dolarů se v pondělí dohodlo Rusko a Indie. Stroje Suchoj dostanou Indové ve formě sady dílů, ze kterých si letadla sami sestaví.

Dohodu podepsal ruský prezident Vladimir Putin s indickým premiérem Manmóhanem Singhem.

Rusko má s Indií od konce studené války velmi dobré obchodní vztahy a Moskva je nejdůležitějším dodavatelem zbraní pro indickou armádu. "Rusko je klíčový partner při našich snahách o modernizaci ozbrojených sil," uvedl Singh v prohlášení po schůzce s Putinem.

Vzhledem k tomu, že rostoucí ekonomika umožňuje Indii výrazně posilovat její arzenál, je pro Rusy stále významnějším odbytištěm.

Momentálně Indii dodávají 60 procent všech zbraní, které nejlidnatější světová demokracie nakoupí. Indové se však v poslední době začali rozhlížet i po dalších zemích. "Protože se Dillí vydalo směrem k větší pestrosti poskytovatelů zbraní, konkurenční boj se stupňuje. Rusko je na to připraveno," uvedl ruský velvyslanec v Indii Alexander Kadakin.

Rusové chtějí v Indii zacelit ztráty v prodeji zbraní, které jim vznikají poté, co po pádu Kaddáfího režimu přišli o libyjský trh a kvůli situaci v Sýrii se obávají i o budoucnost svých obchodů s Damaškem.

Na dnešní vrcholné schůzce došlo také na jednání o bezpečnostní situaci v oblasti zahrnující i Afghánistán. "Pro Indii i Rusko je cílem stabilní, sjednocený, demokratický a prosperující Afghánistán, zbavený extremismu," řekl po jednání indický premiér.

Mezi oběma zeměmi byla však na jednání cítit také sporná témata, jako je například ruská snaha o zlepšení vztahů s Pákistánem, který je tradičním indickým rivalem.

Že jejich obchodní vztahy nejsou ideální, svědčí i nenaplněná očekávání některých ruských diplomatů. Ti podle agentury Reuters předpokládali, že Putin a jeho lidé udělají v Dillí obchod za více než 7,5 miliardy dolarů. Nakonec se museli spokojit sotva s poloviční částkou.

Související