Evropské pojišťovny musí od dneška u nových pojistných smluv používat stejné sazby pro muže i ženy. Pro ženy to znamená zdražení pojistek o desítky procent, zatímco mužům naopak mírně zlevní.

Dosud byly ženy v cenách životních pojistek zvýhodněné, neboť jsou pro pojišťovny méně rizikové.

Podle tuzemských pojišťoven stoupl v posledních dnech zájem žen o životní pojištění s nižšími sazbami o desítky procent.

Rozdíl mezi dosavadními a novými cenami je výrazný.

Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun doplněnou o pojištění trvalých následků úrazu s cílovou částkou nyní platí měsíčně 1200 korun. Nově bude muset platit měsíčně téměř 2200 korun.

Jednotné sazby pojistného nařídil Evropský soud. Jeho rozhodnutí z 1. března 2011 na neplatnost jednoho odstavce směrnice o rovném zacházení s muži a ženami vyvolalo okamžitě značnou pozornost a řadu otázek v médiích i mezi pojišťovnami.

Evropská komise, která rozhodnutí Soudního dvora ústy své místopředsedkyně Viviane Redingové přivítala jako přelomové, vydala do konce roku 2011 k němu podrobnější informace.

Ve stávajících pojistných smlouvách zůstávají původní sazby, a ženy tak měly do čtvrtka možnost uzavřít pojistky ještě za výhodnějších podmínek.

Podle zástupců pojišťoven sice zájem mezi ženami v posledních dnech stoupl, ale neznamená to, že by měly na pobočkách fronty zájemkyň o pojistky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru