Polostátní energetické skupině ČEZ došla v Albánii trpělivost. Firma se rozhodla stáhnout z albánského trhu a po 3,5 letech prodat většinový podíl v dceřiné distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Reaguje tak na téměř rok trvající konflikt s albánskou vládou, díky němuž jsou aktivity skupiny v zemi ztrátové.

"Skupina ČEZ zahájila proces prodeje své albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Případní zájemci tudíž mohou v průběhu ledna projevit svůj zájem, o dalším postupu pak bude rozhodnuto následně," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ve včerejším tiskovém prohlášení skupiny. Kolik si ČEZ od prodeje firmy slibuje, Půlpánová nezveřejnila.

Skupině ČEZ, jež získala 76procentní podíl v albánské distribuční firmě v roce 2009 za 102 milionů eur (asi 2,8 miliardy korun), teď hrozí podle ratingové agentury Moody's ztráta asi 200 milionů eur (pět miliard korun). Prvotních 102 milionů za akvizici a dalších sto milionů eur, které dosud do své albánské divize CEZ Shpërndarje investovala.

Ztráty může ČEZ zmírnit, pokud se mu podaří uplatnit záruku ve výši 60 milionů eur, kterou mu při vstupu do Albánie poskytla Světová banka. ČEZ již u banky vznesl požadavek na náhradu škody. Ta mu ale na pokrytí utopených nákladů nestačí. Skupina proto uvažuje o mezinárodní arbitráži vůči albánským úřadům.

Konflikt mezi skupinou ČEZ a albánským státem začal počátkem letošního roku. Tehdy v zemi došlo z důvodu extrémního sucha ke snížení výroby elektřiny, kterou z velké části zajišťují vodní elektrárny.

Státem vlastněná energetická firma KESH v důsledku nedostatku elektrické energie začala tuto komoditu importovat ze zahraničí a zvýšila výkupní ceny pro CEZ Shpërndarje o 91 procent (později je snížila na 46 procent). Distributor ale nedostal možnost promítnout navýšení ceny do koncových cen pro zákazníky.

ČEZ se zároveň u velkých firem dlouhodobě potýkal s neplatiči elektřiny. Konflikt v polovině listopadu vyústil v odpojení albánských vodáren od sítě z důvodu nesplacených pohledávek ve výši 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč).

O den později ale musel ČEZ uposlechnout nařízení albánského soudu a připojit zpět všechny vodárny, které předtím odpojil. Proti soudnímu rozhodnutí se však odvolal. Albánský energetický regulátor odpověděl na kroky ČEZ zahájením procesu odebrání licence skupině.

V polovině letošního roku měla firma v Albánii ztrátu 2,3 miliardy korun.


Albánský problém

200 MILIONŮ

eur utopila podle ratingové agentury Moody's skupina ČEZ v albánské distribuční síti CEZ Shpërndarje od její akvizice v roce 2009. Pokud se ČEZ podaří uplatnit záruku Světové banky, mohl by získat zpět šedesát milionů eur.

Související