Politici musejí najít odvahu rozhodnout, co zrušit. Měli by něco zatípnout, aby tomu ostatnímu dali šanci žít alespoň v přiměřené kvalitě. To si myslí Jan Burian, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni a předseda Asociace ředitelů profesionálních divadel ČR, který kritizuje plošné škrty v kultuře.

HN: Co je větší problém: že stát přispívá na divadla pouze 830 milionů korun, nebo že 90 procent této částky končí v Praze?

Největší problém je, že na regionální divadla jde přímo od státu zanedbatelná částka. Ve srovnatelných zemích je financování kulturních institucí většinou rozloženo mezi město, kraje a stát. U nás je to tak, že 90 procent příspěvků, které divadla v regionu obdrží, jsou od města.

Tento stav nastal v 90. letech, kdy se rušily kraje a divadla přecházela pod obce s tím, že na reformu státní správy naváže reforma financování kulturních institucí. Ale k tomu už nikdy nedošlo. Daňový systém se proměnil několikrát, například znovu vznikly kraje, snížily se daňové výnosy velkým obcím. Avšak se systémem financování divadel se nestalo vůbec nic.

V 90. letech byly obce relativně bohaté, takže divadla a jiné kulturní instituce ufinancovaly, nyní jsou ale nároky na městské rozpočty mnohem větší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se