V kultuře západní civilizace je zakódován jakýsi strach či varování před přílišným splněním našich vlastních přání, a tedy zároveň i jakési přátelské varování před pokojem. Sigmund Freud a po něm mnozí filozofové se začali věnovat konceptu Id-stroje, tedy něčeho, co umí splnit naše přání a učinit nás naplněnými a spokojenými. Nebo přesněji, jde o varování před něčím, co jsme si sami stvořili, aby nám sloužilo.

Kdo je vlastně hráčem?

Filozoficky bychom tento koncept mohli nazvat zvrácení vztahu objekt-subjekt. V podstatě jde o vztah něčeho, co bylo původně určeno ke službě nám, ve výsledku se to nicméně obrátilo proti nám a zotročilo nás to. Ono cosi, které původně mělo zvětšovat svobodu, nám ji nakonec bere. Jde o něco, co mělo být vyvrcholením našeho štěstí a naplnění; a nakonec stojí v cestě k dosažení onoho pomyslného vrcholu. Tuto myšlenku můžeme najít v příbězích a mýtech, literatuře, v science-fiction, teologii a má aplikace i do ekonomie.

Začněme teologií: pokud bychom měli shrnout příběh křesťanství do třiceti vteřin, pak Bůh stvořil člověka jakožto korunu stvoření. Pak se něco stalo špatně, člověk se vzbouřil a Bůh se nakonec dostal do pozice, kdy jediným řešením bylo zabít sám sebe, aby situaci vyřešil.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se