Po dlouhých letech bez přednášky šéfa Microsoftu, ale opět s rekordní plochou, začne za necelý měsíc veletrh spotřební elektroniky International CES. Nadcházející ročník se mezi 8. a 11. lednem 2013 ještě více soustředí na inovace a start-upy.

Stejně jako v předchozích letech pokračuje pohlcování dalších menších akcí a oborů. Velký prostor v lednu 2013 dostanou moderní platební metody, technologie pro fitness ale také technologie "na tělo" a ohebné displeje.

Českou republiku na CESu 2013 zastoupí jako tradičně Jablotron, který se na americkém trhu prosadil s dodávkami bezpečnostních systémů pro budovy. Zoner software, který byl na přidružené výstavě PMA@CES 2012, v seznamu vystavovatelů pro rok 2013 chybí, stejně jako v seznamu není žádná firma ze Slovenska.

Odchod Microsoftu z CESu ve spojení s Windows 8 nedává moc smysl, ale i bez oficiální přítomnosti Microsoftu je jisté, že Windows 8 budou všude. Od CESu 2013 se čeká, že výrobci představí nová zařízení, která zatím na trhu chybí. Záplava notebooků s dotykovými displeji je nevyhnutelná.

Mobilní procesory na vzestupu

Očekává se také, že Intel představí novou variantu procesorů řady Ivy Bridge s ještě nižší spotřebou, ale s vyšším výkonem než stávající ultramobilní Atom. Intel s Atomem dokázal porazit tradiční výrobce mobilních telefonů v některých výkonnostních testech, ale nVidia a další získali výhodu díky tomu, že Microsoft začal prodávat Windows ve verzi pro procesory typu ARM.

Procesory pro tablety a hybridy s Windows 8 RT představí Qualcomm i nVidia, tedy s největší pravděpodobností. Právě od Qualcommu se čeká hodně – po úspěšném čipu S4 chtějí zákazníci víc a Qualcomm celý CES oficiálně otevře přednáškou svého generálního ředitele.

Mobilní technologie budou na CESu přítomné i v podobě chytrých telefonů. Spekuluje se o dvou hlavních novinkách. Objeví se několik telefonů s FullHD rozlišením (první modely už se ukázaly v Japonsku a Koreji) a očekává se také komerční premiéra ohebných displejů.

UltraHD jako hlavní novinka

Po 3D technologii, která v domácnostech neslaví očekávaný úspěch, se CES 2013 zaměří na technologii UltraHD (4k2k). První televizory s tímto rozlišením se už představily v Berlíně na veletrhu IFA, ale v lednu se ukáže, nakolik je reálná masová výroba a jak je připravená infrastruktura, hlavně zdroj 4K obrazu – kamery, online služby i domácí videoservery.

Vyšší rozlišení a větší úhlopříčky mohou přinést pro výrobu televizorů větší impuls než 3D, ale ziskovost výrobců televizorů pod tlakem Samsungu klesá. Pro Sony nebo Panasonic je 4K možná poslední šance, jak výrobu udržet nad vodou - pokud zvládnou vyrábět efektivně, aby se 4K televizory staly dostupné i pro zákazníky mimo seznamy dolarových milionářů. 

Technologie na očích

Pravděpodobně díky silné inspiraci ze strany Googlu a jeho projektu Google Glass se jednou z propagovaných oblastí na CESu 2013 stane fenomén wearable computingu, tedy počítačů nošených na těle.

CEA, pořadatel veletrhu CES, už před zahájením veletrhu ocenila celou řadu produktů se zajímavými technologiemi a mezi nimi se vyjímal headset s displejem Vuzix Smart Glasses, který vzor z Googlu nezapře.

Nositelné počítače budou spojené i se zdravotnickými technologiemi a hlasovým a pohybovým ovládáním, které je na vzestupu i díky Kinectu od Microsoftu.

Nová generace příslušenství

Obrovský prostor na CESu tradičně okupují výrobci příslušenství pro zařízení od Applu. Nadcházející CES má potenciál přinést zásadní novinky díky tomu, že Apple na podzim představil nový konektor Lightning, který aktuálně najdete v iPhonu 5, iPau s retina obrazovkou i iPadu mini. A pro tato zařízení na trhu v podstatě není nic, kromě obalů a adaptérů přímo od Applu.

V Las Vegas se tak očekává záplava upravených reprosoustav, hraček, senzorů a dalších drobností, které z mobilních zařízení od Applu dělají univerzální zdroj zábavy. Zatímco zákazníci mohou změnu konektoru kritizovat, výrobci mají před sebou žně, a kdo přijde dříve, získá více zákazníků.

Jak to dopadlo se sliby ročníku 2012

Telefony odolné vůči vodě 
Telefony s úpravou, která ochrání chytrá zařízení před poškozením vodou, ukazovalo na CESu několik firem, ale skutečná revoluce nepřišla. Odolnost svých zařízení vůči vodě nakonec na trh dotáhl Panasonic s neúspěšným telefonem Eluga a Sony, které sprchovalo tablety a Xperii V na podzim na veletrhu IFA. Apple ani Samsung zatím odolnost vůči vodě bez vlivu na vzhled telefonu nenabízejí a žádný výrobce zatím nedoporučuje telefon jako společníka při koupání.

Levný tablet s Androidem
Původně slibovala levný kvalitní tablet nVidia spolu s Asusem. Tablet se 7“ úhlopříčkou, IPS displejem s rozlišením 1280x800 bodů a procesorem Tegra 3 měl stát 250 dolarů. Nakonec se „tajemné“ zařízení představilo na akci Google I/O jako Nexus 7 s cenovkou 200 dolarů. V Česku se tablet, který okouzlil CES 2012, prodává za 6 tisíc a je z něj prodejní hit.

Dockovací stanice Belkin Thunderbolt Express
Majitelé Macbooků Air s nadšením přivítali představení dockovací stanice od Belkinu. Konektor Thunderbolt je totiž i po roce a půl od svého představení v počítačích od Applu stále popelkou – existuje jen několik zřízení, která rychlé přenosy dat i obrazu využijí. Belkin Thuderbolt Express měl patřit k prvním a nabídnout připojení monitoru, USB 3.0 zařízení, gigabitový ethernet a firewire v jedné krabičce. Na stránkách Belkinu je po 11 měsících jen zpráva: „This item is coming soon“.

Lenovo Yoga
"Ohebný" počítač od Lenova s dotykový displejem byl právem v centru pozornosti vedle konceptu NIKISKI s průhledným displejem od Intelu. Lenovu se proti předchozím zajímavým konceptům povedlo Yogu dovést i na evropský trh ve stejném roce, kdy se novinka představila poprvé. Yoga v Česku zatím není ve verzi s procesory Intel, ale menší verze s Tegrou 3 už se dá koupit, jen 19 tisíc za verzi s Windows RT je docela dost.