V Bruselu se v úterý začíná dvoudenní setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Rozhodnout by měli mimo jiné o požadavku Turecka, který chce po alianci, aby v okolí syrských hranic rozmístila rakety Patriot. 

Ankara zdůvodnila svou žádost hrozbou možného ostřelování tureckého území ze Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Oblast, kde by rakety měly být rozmístěny, už navštívil tým vojenských expertů aliance. Očekává se, že ještě během úterka skončí patřičná schvalovací procedura a následně rozhodnutí potvrdí ministři zahraničí. 

Českou republiku bude v Bruselu zastupovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Rakety by měly poskytnout Nizozemsko s Německem.

Alianční ministry čeká také schůzka s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Moskva na plán rozmístění raket Patriot hledí s obavami, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky vůči Sýrii.

Český velvyslanec Jiří Šedivý nicméně zdůraznil, že bude-li rozhodnutí přijato, rozhodně půjde o čistě obranné opatření. "Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," vysvětlil.

Americký prezident Barack Obama ještě v pondělí večer varoval syrského prezidenta Bašára Asada, že jestli použije proti lidem chemické zbraně, čekají ho "následky".

"Svět vás sleduje. Použití chemických zbraní by bylo neakceptovatelné. Pokud uděláte tu tragickou chybu a použijete je, ponesete následky a budete se zodpovídat," řekl podle stanice BBC Obama na návštěvě na washingtonské National Defense University.

Sýrie obratem odpověděla, že "nikdy a za žádných okolností" nepoužije takové zbraně, "pokud vůbec existují".