V Česku vzniká nová cyklistická stáj, jejímž cílem je vychovat jezdce pro jeden z nejvýznamnějších světových týmů, belgický Omega Pharma – Quick-Step (OPQS). Jezdit za ni budou jen cyklisté do 23 let. Jedním z dvou hlavních partnerů stáje je server IHNED.cz, po němž se tým také jmenuje.

Jedná se o tzv. kontinentální tým s tuctem jezdců, který bude sídlit v Česku. Stáj, která momentálně čeká na udělení licence mezinárodní cyklistické unie UCI, bude mít převážně české zaměstnance, jen trenér a kustod budou z Belgie. Ze země hlavní stáje pochází i druhý ze sponzorů – Etixx. Jedná se o výrobce nutričních přípravků, který vlastní společnost Omega Pharma.

"Jednoznačně je to šance pro talentované české jezdce dostat se do profi cyklistiky," uvedl Petr Kováč z vedení stáje Etixx – IHNED, který je zároveň výkonným ředitelem Patria Finance.

V úvodní sezoně obléknou dres nového týmu z dvanácti jezdců tři Češi – Karel Hník, Tomáš Koudela a Petr Vakoč. Po dvou jezdcích bude z Belgie, Francie, Norska, týmový trikot budou oblékat i Polák, Rakušan a Australan.

Na vznik "farmy" dohlíží šéf OPQS Patrick Lefévere, který patří mezi hlavní muže profi cyklistiky. Ten v devadesátých letech rozjížděl podobnou líheň pro tehdejší tým Mapei. "Dost lidí se tehdy mému nápadu smálo. Ale pak u nás vyrostl Cancellara a mnozí další," řekl Lefévere s tím, že pravidla zakazují mít na jezdce jakékoliv přednostní právo. "Věříme, že jezdci si pak uvědomí, kdo jim dal šanci," dodal Lefévere s tím, že "recept Mapei" přenese i na Etixx – IHNED: stáj bude hledat talentované jezdce od 17 let a bude se z nich snažit vychovat špičkové cyklisty.

"Jezdce jsme nevybírali podle národnosti, ale podle výsledků a potenciálu, jaký podle nás mají," uvedl Lefévere. Přiznal však, že času nebylo tolik, kolik by si představoval, a že někteří jezdci, o které usiloval, podepsali v jiných týmech.

Druhá Bakalova stáj

Za týmem stojí finančník Zdeněk Bakala, jenž je spolumajitelem vydavatelství Economia, provozovatele IHNED.cz a HN. Bakala si v cyklistice v krátké době vybudoval silnou pozici. Ještě před čtyřmi lety jel jen amatérský závod Král Šumavy a téměř nikdo ho ve světě kol neznal. Nyní už dva roky vlastní OPQS, do které nově přivedl slavného spurtera Marka Cavendishe a za kterou jezdí i Češi Zdeněk Štybar a František Raboň.

Bakala navíc nedávno představil ambiciózní plán, jak z profesionální cyklistiky, v níž se ročně protočí miliardy korun, vytvořit obdobu formule 1. Navrhuje v cyklistice vytvořit šampionát, který by tvořil daný počet závodů po celém světě a závodilo by v něm přibližně 18 stájí. Klasifikace by byla také obdobná jako ve světě formulí, a tudíž přehledná. Zároveň by se televizní práva a reklamy prodávaly v balíku, a nikoliv jako nyní za každý závod zvlášť.

Sportovním ředitelem Andrle

Sportovním ředitelem Etixx-IHNED je René Andrle, který startoval na nejvěhlasnějších cyklistických závodech této planety včetně legendární Tour de France.

Talentovaní cyklisté budou využívat stejnou špičkovou výbavu, jakou má hlavní stáj OPQS – tedy zejména kola značky Specialized.

Řada zahraničních závodů

V kalendáři pro příští sezonu má stáj padesátku akcí, včetně nejznámějších závodů, i když v juniorské kategorii do 23 let - Giro d´Italia, Kolem Flander, Paříž-Roubaix, Lutych-Bastogne-Lutych nebo Závod míru.

Zúčastní se i hlavních závodů v Česku včetně Czech Cycling Tour, Grand Prix Královéhradeckého kraje či Okolo jižních Čech.

Sezona jezdcům začne prosincovým tréninkovým kempem na Mallorce, kde se budou připravovat společně s jezdci OPQS včetně slavných Toma Boonena a Marka Cavendishe. Prvním závodem bude koncem února belgická jednodenní klasika Beverbeek.

Související